Závod se sluncem

17.12.2018 13:52

Merkur perFEKT Challenge 2018


V úterý 20. 11. 2018 se již po šesté  na FEKT v Brně  konalo základní kolo soutěže. Letos se zúčastnilo 53 týmů z celé republiky a jeden ze Slovenska. Zájem byl obrovský.  Naši studenti byli opět úspěšní:

V kategorii „autonomní dopravní prostředek“ Radim Říha, Tomáš Viceník, Kryštof Machalíček a Jan Hrabica (4. F) s přehledem zvítězili.

V kategorii třídička odpadů jsme měli dvě skupiny. Petr Černocký, Martin Churý, Dominik Hodák a David Sladkowski (4. F) obsadili třetí místo. Kategorii vyhráli Pavel Vítek, Jakub Petráš, Rudolf Škalda a Michal Menšík (4. F). 

V kategorii “synchronní generátor s permanentními magnety“ bojoval tým, který v minulém roce zvítězil i ve finále. Tentokrát chyběla trocha štěstí. Ve složení Ivo Žaludek, Jakub Diežka Adam Uchytil a Martin Zábojník (4. E) obsadili druhé místo.       

 

V kategorii „závod se sluncem“ obsadili borci z 3. E, Šimon Vitásek, Bronislav Frank, Tomáš Bargl a Michal Marčonek třetí místo. 

 

Pro náš školní časopis nám napsali své pocity ze soutěže:

                                    

Jakožto nováčci v této soutěži jsme až do poslední chvíle nevěděli, co nás na pracovišti bude čekat, jaké  vybavení a součástky pro stavbu tam asi budou.

Když jsme se postavili na pracoviště a začal ubíhat šestihodinový časový limit, tak jsme se dali do práce a z našeho plánovaného tříkolové vozítka se nakonec stalo šestikolové monstrum s podvozkem na principu vlaku, které bylo ovšem kvůli své robustnosti tak těžké, že nebylo schopno vlastního pohybu na solární panel. K tomuto jsme došli až po třech hodinách snažení, což bylo v půli časového limitu nepříjemné zjištění.

 

 

Musela nastat rychlá přestavba a museli jsme co nejvíce snížit váhu. Geniální natáčecí podvozek musel pryč a nahradilo jej obyčejné soukolí, kterým se může dnes chlubit pekelný stroj na kolejích – RegioNova. Každý, kdo měl tu čest se RegioNovou svézt, asi chápe, jak se změnily jízdní vlastnosti našeho vozítka. Nakonec se nám ještě hodinu před vypršením časového limitu povedlo snížit váhu natolik, že naše vozítko bylo druhé nejrychlejší a zároveň bylo schopno pohybu na solární panel. Náš lahodný stroj nám vynesl třetí místo v kategorii Závod se sluncem a jsme na něj náležitě hrdí.

Autoři:  Bronislav Frank, Tomáš Bargl, 3.E