Vídeň

22.06.2018 08:29

Vídeň
V úterý 19.7.2018 se žáci naší školy zúčastnili jednodenního zájezdu do Vídně.

 První zastávkou byl Schönbrunn a jeho zahrady.

 

 

 

Z vyhlídky Gloriette jsme si mohli prohlédnout samotné letní sídlo Habsburků - zámek Schönbrunn - a také jsme odsud měli krásný výhled na celou Vídeň. 

 

Další zastávkou byl zábavní park Prater, kde mnozí odvážní vyzkoušeli různé kolotoče, horské dráhy a jiné atrakce. 

 

A nakonec nesměla chybět návštěva nákupního centra G3. Tento výlet zorganizovaly paní učitelky Tydlačková a Konečná společně s panem učitelem Konečným.

Fotky: Broňa Frank,2.E

Poznámky:

Gloriet (z francouzského gloriette, zdrobněle sláva) je ozdobná stavba v zahradě nebo v parku, obvykle zděná, často ze stran otevřená a tím průvětrná, typicky doplněná o sloupové loubí. Oproti altánu mívá bohatou sochařskou výzdobu, kterou jsou oslavovány hrdinské činy. Hranice mezi pojmy altán, besídka, pavilon, chrámek nebo milohrádek je ale v běžném jazyce nevýrazná.

Prvotní účel stavby bývá zdobný a upomínající, druhotně je využívána k odpočinku, drobné hudební či dramatické produkci. Může sloužit i jako místo rozhledu, je-li vhodně umístěna. 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gloriet

Schönbrunn je název barokního zámku ve Vídni. Schönbrunn byl od druhé poloviny 18. století do roku 1918letní rezidencí rakouských císařů. V zimním období bydlela císařská rodina v Hofburgu. V blízkém okolí zámku se nacházejí rozlehlé zahradní prostory, které byly spolu se zámkem v roce 1996 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

Autor: Thomas Wolf, www.foto-tw.de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34663455