VÁNOCE V USA

01.01.2020 19:34

 

NVánoce v Kalifornii

Přečtěte si článek od V. J. Valčíka z 1. H o trochu jiných svátcích a prázdninách bez zimy a lyžování.

 

 

Vánoce ve Spojených státech amerických jsou zvláštní ve spoustě ohledů. 

Nezvyklé je i to, že ve většině částí Spojených států není v tuto dobu žádný sníh, ba ani náznak období “zimy”. Mluvím především o místě, které navštěvuji nejčastěji. Nachází se na jihozápadě USA ve městě Los Angeles a jmenuje se Orange County (Pomerančový kraj) ve státě Kalifornie. 

 

Kalifornie je nejlidnatější stát z celých 51 států Ameriky. Do země přijíždějí statisíce imigrantů a turistů ročně. Nyní má Kalifornie skoro čtyřicet milionů obyvatel, žijících hlavně podél pobřeží Pacifiku ve městech jako je Los Angeles ( 4 mil), dále  San Francisko, San Diego nebo   hlavní město Sakramento. Na většině území tohoto výjimečného státu je nejen přelidněné pobřeží, ale najdete zde i nádherné  národní parky. Je to chlouba celých států ba i planety Země, jsou to přírodní zázraky, které určitě stojí za to vidět. Yosemitský národní park, Yellowstownský národní park nebo Seqvoia park s nejstaršími živými bytostmi /stromy   na planetě Zemi. Zdejší Sekvoje se pyšní stářím až dva tisíce let.  

 

A když jsme u těch stromů, povím vám, jak se tady slaví Vánoce. 

Pro Američany, stejně jako pro nás, je to jeden z největších svátků - svátek setkání. Rodiny se scházejí pravidelně v tyto svátky a tudíž kolabuje doprava – i letecká. Lidi neodradí ani  zácpy na dálnicích, jen aby se dostali ke svým vzdáleným příbuzným. Po překonání vzdáleností se společně sejdou raději i pár dní před Štědrým dnem a jdou konat nějakou činnost, která je těší nebo je nějakým způsobem sbližuje.  

 

V části, ve které já prožívám Vánoce, se například koná soutěž, kdo má nejlépe nazdobený dům. Tato akce se děje na ostrově a poloostrově, který tvoří zátoku od oceánu, a mně a mojí rodině je toto místo velice blízké. Místo se jmenuje Balboa Island. 

Nazdobená je celá zátoka, domy, lodě, zábradlí .. auta, kola. Ba i lidi chodí ověšeni  blikačkami na krku.  Největší parádu zde dělají domy, které mají výhled na zátoku nebo na oceán. Kolem těchto domů vedou chodníky a je možno se přímo dívat do domácností, jak se schází u krbu, jak slaví, hrají stolní hry nebo se jen tak dívají na televizi, třeba zápasy NBA. Většina domů, které se účastnily této akce, jsou podél pobřeží. Tyto domy jsou velkou podívanou pro turisty, jako jsem já a moje rodina. 

 

V den, kdy vrcholí soutěž  o nejlépe nazdobený dům, se také večer koná přehlídka lodí “Boat Parade” . Svítící lodě projíždějí večer zátokou. Všude zní hudba, blikají světýlka, houkají lodní sirény .. a lidé se radují jak na břehu , tak na plovoucích světelných kráskách. V dálce na horizontu oceánu svítí vánoční ozdoby  i na naftových plošinách. Tato akce je široko daleko v Kalifornii známá  a sjíždí se sem mnoho lidí z ostatních měst či států. Berou si s sebou deky a občerstvení, babičky a děti. Sednou si na pobřeží a společně klábosí, konzumují a obdivují americkou krásu. 

I když je večer takováto party, tak na Štědrý den se zde nebere moc ohled, normálně se zde chodí do práce . Oficiální volno je až následující den,to je 25. prosince. 

 

Každopádně se štědrovečerní večeře koná 24.prosince jako všude jinde. Dárky přináší  Santa Klaus až s východem slunce. Děti pak utíkají s radostí rozbalit dárky až se probudí 25.12. a chlubí se rodičům v pyžamech co dostaly.  

 

V naší rodině je tradice jít  25.12. navštívit místní český kostel. Mše v tomto kostele jsou velice vzácné, jsou pro nevelkou českou komunitu tady v Kalifornii. Lidi aspoň jednou za rok se zde potkají. Je tam i možnost oběda - na výběr bývá řízek a salát nebo vepřo knedlo zelo.  Obědvá se ve velké hale a někdy tam hraje i živá hudba. 

 

Píšu dva dny před svátky takže,  Boat parádu už máme za sebou a teď vřele očekávám pod větví vánočního stromku kopu  dárků. U nás chodí totiž oba, aj Santa,  aj Ježíšek.  

 

                                                              Do Zlína zdraví všechny  Viktor Jan