Úvaha

27.03.2020 02:46

Stalo se něco, co jsme nečekali. Zasáhlo to naše životy, zničilo nebo radikálně ovlivnilo  naše plány. 

Co bude dál? Proč se to stalo?Je jasné, že si klademe otázky. 

Svou úvahu nám poslal Tomáš Bellay.

 

Udělá z nás současná “koronavirová pandemie” lepší společnost?

 

   V posledních třech týdnech nás v médiích více než zprávy o úmrtích při autonehodách, australských požárech a nebo napjatých vztazích mezi Spojenými státy americkými a Íránem zaplavují zvěsti o novém typu koronaviru zvaném SARS-CoV-2.

    Po vypuknutí nákazy v Číně se tamní ekonomika doslova zastavila. Továrny přestaly vyrábět, lidé nevycházeli ze svých domovů. Život, jaký byl v uspěchané Číně, se zastavil. Otázka je proto jasná, co stálo za vznikem této pandemicky se šířící nákazy?

    Dle mého názoru je příčinou doba, ve které žijeme.

Koronavirus zásadně zasáhl a pravděpodobně bude dále ovlivňovat světovou ekonomiku. Firmy po celém světě jsou zvyklé chrlit jeden produkt za druhým, své produkty poté prodávají v mnoha zemích. Lidé cestují za prací stovky, ne-li tisíce kilometrů. Ale teď? Svět musí zpomalit.

    To stejné se týká i společnosti. Lidé mají na vše málo času, spěchají z jedné schůze na druhou, nemají čas si vydechnout.

Na jednu stranu máme dobu plnou příležitostí, dobu kreativní. Lidé žijí v komfortu a pohodlí.
Na druhou stranu je to doba velice svazující, hektická a ve své podstatě i složitá.

    Myslím si, že naše společnost by toto tempo už déle nevydržela. Už před časem se spekulovalo o ekonomické krizi, ale nikdo nečekal, že ji spustí svazek DNA a RNA. A tím byl a stále je SARS-CoV-2.

    Nečekané šíření tohoto viru nás zásadně ovlivňuje. Zavírají se obchody, sportoviště, školy a další instituce jako například divadla či kina.
Dá se na tento problém nahlížet i nějak pozitivně?

    Já myslím, že ano. Lidé mají možnost zpomalit, uklidnit se, zamyslet se sami nad sebou, zamyslet se, jestli to, co dělali doteď mělo smysl a jestli v tom chtějí pokračovat i nadále. Myslím, že máme jedinečnou možnost zjistit něco nového o sobě.

   Samozřejmě tato situace má mnohem více záporů než kladů, lidé pravděpodobně budou ztrácet práci. Tím i peníze. Ekonomika se propadne. Bude velice těžké toto období “přežít”. Lidstvo ale už za dobu své existence dokázalo mnoho, proto se nebojím, že by tato pandemie byla pro něj existenčně nebezpečná.

   Dokáže tedy naše společnost být lepší? Já myslím, že určitě. Jak jsem již vzpomínal, lidé si alespoň na chvíli odpočinou, zastaví a znovu nadechnout, ve výsledku nám tato situace může přinést mnoho pozitivního a hlavně mnoho zkušeností do budoucna. Jak pro jednotlivce, tak i pro korporátní firmy či státy. Ve výsledku můžeme být rádi, že nynější krizi vyvolal vir, než- li celosvětová válka.

    Jak jedno české přísloví říká “co tě nezabije, to tě posílí”. A já bych byl velice rád, kdyby se toto přísloví vyplnilo i teď. Nám ale nezbývá než doufat, že tato pandemie rychle odejde.

                                                                                                                                                     

Tomáš Bellay, 4.G