Uprchlíci v Turecku

03.01.2016 19:22

Velké dobrodružství zažil na konci roku v Turecku Martin Dlabaja.

Jeho cestování se změnilo z nezávazného putování za fotografií a zážitkem, obrátilo se v dokumentaci podmínek lidí bez domova, syrských uprchlíků, a přetavilo se v boj o pomoc těmto rodinám. V krátké době se pokusili vybrat pro tyto lidi peníze, přispět jim a nějak jim pomoci.

S jeho fotkami a články jste se již měli možnost seznámit a dnes Vám předáváme další.


29.12.2016

Posílám pár fotek z naší výpravy. Máme již zdokumentovaný život uprchlíků na ulicích ve městěch Mersin, Adana, Gaziantep a Saliurfa. Mluvili jsme již se spoustou lidí, šéfem táborů organizace AFAD, guvernérem města Nizip (největší tábory) a se spoustou odpovědných lidí. Také jsme navštívili školy a školky pro děti ze Sýrie. (Respektive byly to dva dny byrokracie, po kterých jsme bylo označení za špiony, z čehož se bylo těžké vymluvit.) Dnes nás čeká vyjednávání na bazarech a zítra, na Silvestra jdeme na to. Pozítří zpět do klidu města Mersin. Držte palce.


 Posílám ještě foto dvou rodin, na které jsem zapomněl. Na fotkách s rodinami je můj kamarád Alican a místní farář, který nám pomáhá.


30.12.2015


Dnes jsme našli díky místnímu faráři, který byl neskutečně nápomocen, rodiny, které v krajních částech Gaziantepu vyloženě bojují o přežití. Žijí většinou v  jedné místnosti kolem malých kamínek.

 Protože tyto rodiny nemají na topivo, neotvírají okna a vzduch není zrovna čistý.V první rodině umřelo kvůli těmto otřesným podmínkám již třetí dítě, nemají na jídlo ani teplo, žijí v naprosto minimálních podmínkách, většinou bez toalet. V každé rodině, kam jsme zavítali, nás vítali jako bychom byli jejich, vítali nás polibky a snažili se nás pohostit (i když většinou neměli čím).

 Nejotřesnější byl střed města, kde lidé hází na náměstí zbytky pro zvířata, bohužel některé rodiny zde se živí i z těchto zbytků. Na zdech jsou zarámovaní jejich otcové a děti,osoby, které zemřely  při bombardování, většina rodin je polovičních.

Místo, kde bohatší rodiny nechávají chléb pro zvířata a ty nejchudší.


Děti jsou bezprostřední, i přes šílené podmínky, hlad a často bosé nohy byly štastné i na pokraji zkázy.


Místo průlezky vraky aut. Místo bohatství láska, děti se objímaly a hladily, dělily se o jídlo.


Na fotkách vidíte některé z těch, kterým půjde naše pomoc, jsou hladoví a často vymrzlí (teplota v noci dnes bude kolem -10 )


Zítra s těmito rodinami strávíme silvestra a dostanou od nás a vás věci, které ocení. Již se moc těší.

PS: celkově jsme již vybrali 15 000 czk, vše půjde na jídlo, topivo, hygienu a ostatní potřeby, které jsme spolu s  arabským tlumočníkem detailně sepsali.


31.12.2016

Zdravím ze sněživého Gazientepu, 


díky za vaši pomoc, vše máme zaznamenáno, udělali jste spoustu lidí štastnými!

Vše nej do nového, štastný rok!

Fotky a text: Martin Dlabaja