Tetování ???

01.10.2018 14:30

Tetování

Tetování, jak už všichni víme, je určitý druh kresby, která se vykonává pomocí speciálního strojku s jehlou (jehlami) a provádí se vpichováním inkoustu POD kůži již zmíněnými jehlami.Tetování má dlouhou tradici v různých koutech světa. Podle archeologických nálezů už i v pravěku byli na světě lidé s tetováním. V starověku a středověku bylo tetování používáno k označování zločinců atd.

Od konce 18. století byli průkopníky v tetování námořníci, tak tomu bylo až do první světové války.
Ve druhé světové válce se pak tetování používalo v koncentračních táborech.

V současnosti je tetování velmi rozšířené a pomalu se dnešní doba zbavuje předsudků o tetování. Před cca deseti až patnácti lety hodně lidí tetování odsuzovalo kvůli tomu, že si lidi s tetováním automaticky zaškatulkovali mezi kriminálníky a zločince. A dnes má tetování opravdu hodně lidí bez ohledu na věk. Hodně lidí má také zažité, že tetování je legální až od osmnácti let (bez souhlasu rodičů), pravda je však taková, že bez souhlasu rodičů je tetování legální od čtrnácti let. Ale většina tetovacích salonů ten souhlas stejně do osmnácti let vyžaduje.

Lidi, kteří si dnes dávají tetování, bych rozdělil na 2 skupiny. Jsou někteří, co si dávají tetování jen  protože se jim to líbí, je to "in" a daný motiv pro ně nic neznamená. A pak je tady druhá skupina, pro kterou každé tetování, které mají, něco znamená a nikdy by si tetování, co pro ně nic neznamená, nenechali udělat. Stejného názoru jsem i já. Nikdy bych se nenechal udělat tetování jen tak, a i když mám zatím jen dvě (k těm se dostanu později v článku) tak jich mám naplánovaných ještě hodně, a každé z nich pro mě něco znamená.

Co se týče bolesti při tetování, je to hodně individuální. Samozřejmě záleží na velikosti, umístění a složitostí (stínování, množství barvy, linek...). Ale jak říkám, je to hodně individuální. To co někoho bolí k nevydržení, druhého nemusí bolet vůbec, a naopak. Stejně je to i s umístěním. A typ bolesti při provádění tetování je taky individuální. Někdo říká, že ho to pálí, někdo že ho to řeže. Já bych to přirovnal k řezání horkým nožem.

Tím se dostávám k mému tetování. Mám na pravém předloktí vytetovaného vlka, trvalo to dvakrát čtyři hodiny. Téměř celou dobu jsem necítil žádnou bolest, protože můj práh bolesti je hodně vysoko, o čemž vím, a tímhle se to jen potvrdilo. Hodně lidí se mě na to, jestli to bolelo ptá, já říkám že jediné místo, které bylo opravdu nepříjemné, byla spodní část vnitřku předloktí (ano, divná formulace, nevím jak jinak to říct :D ), protože v tom místě je hodně nervů, takže tam to trochu bolet bude každého.

A proč zrovna vlk? Vlk je pro mě symbol svobody. Přestože vlci žijí ve smečkách, tak žijí v lese a můžou si dělat, co chtějí. Má to i hlubší význam, ale to by mi nestačilo místo. Taktéž mám druhé, maličké tetování, kterého si moc lidí nevšímá. Můj vlastní otec si ho všiml až za dva měsíce. Nachází se na druhé ruce na zápěstí, je opravdu maličké, ale o to hlubší má význam, ten už tu psát nebudu, ten si najděte. Jinak pro zajímavost, tetování mi dělal Radek "Šmoula" Lízanec, v tetovacím studiu Subink tattoo ve Zlíně, vřele doporučuji.

 

A nakonec přidávám anketu,najdete ji na úvodní stránce webových stránek časopisu.

Martin Gerža, 3.E