Stolní tenis

08.12.2015 13:35


V září 2015 proběhlo na Obchodní akademii Zlín okresní kolo středních škol ve stolním tenise. Turnaje se zúčastnilo sedm družstev chlapců. Družstvo SPŠ Zlín  vyhrálo finále nad Gymnáziem Lesní čtvrť nejtěsnějším možným rozdílem.

Říjnové vítězství v krajském kole - které se konalo v Kunovicích - bylo proti tomu procházkou růžovou zahradou.

Lídrem družstva byl Jan Plhák, dobře mu sekundovali Jan Březík, Martin Plhák a Hynek Čada.

Alexandra Závodníková


Okresní kolo soutěže- to musely být asi nervy!

Stolní tenis má na naší škole dlouhou tradici. Víte, že dva naši vyučující už hráli společně smíšenou čtyřhru jako junioři? Jen si představte pana Zahradnického a paní Závodníkovou jako nadšené mladé sportovce na zlínském gymnáziu! V době největších úspěchů této dvojice byl už pan Zahradnický vysokoškolák, protože je přece jen o něco starší...

Novou posilou  našeho školního týmu se stal prvák Martin Plhák.


Co nám o sobě řekl:

Stolní tenis hraji od 9 let. Poprvé jsem držel raketu v ruce na dovolené v Turecku, kde byl ping pongový stůl.Hra se mi moc zalíbila.  Potom mě táta přihlásil do klubu KST Zlín, kde jsem byl 5 let. Později jsem přešel do klubu TJ Sokol Šarovy. Ten  jsme společně vytáhli až do třetí ligy mužů. Hrával jsem i republikové turnaje, v mladších žácích jsem si zahrál za českou reprezentaci v Maďarsku, ale teď se upřímně cítím líp mezi staršími spoluhráči v mém klubu.


Stolní tenis se vyvinul ze společenské hry, která byla kolem roku 1880 přivezena z Číny do Británie. Postupný přerod na sportovní odvětví umožnilo používání celuloidového míčku, díky kterému se odskok míčku na stole stal pravidelným a předvídatelným - a začalo tedy mít smysl v této hře soutěžit a počítat body.


Na počátku 20. století již byla na britských ostrovech tato hra poměrně populární a rychle se šířila i na evropskou pevninu a do USA. Její hlavní výhodou se ukázaly nízké nároky na prostor a nízká cena vybavení (například oproti tenisu, který v této době byl spíše aristokratickou zábavou). Možnost umístit ping-pongový stůl do kouta hospodského sálu mělo například v Čechách a v Rakousku obrovský význam.

Snaha Mezinárodní federace stolního tenisu o popularizaci, která vedla i k několikerým úpravám pravidel ve snaze udělat ze stolního tenisu divácky atraktivní podívanou, byla korunována úspěchem v podobě zařazení na program letních olympijských her v roce 1988. Stolní tenis si od té doby vydobyl pevné místo mezi olympijskými sporty především díky své velké oblibě ve východní Asii, kde soupeří s kolektivními míčovými sporty.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stoln%C3%AD_tenis