SPŠ na MSV

09.10.2018 22:08

Návštěva MSV Brno 2018

Pod úvodním množstvím zkratek jste si patrně mnoho nepředstavili. Ale pokud nastíníme, že chceme pojednat o „nejvýznamnější průmyslovém veletrhu ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků“, věci začnou dostávat jasnější obrysy. Ano, řeč je o prestižní Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, který za doprovodu Ing. Nesvadbové, Ing. Zlámalíka, Ing. Kosaře a Ing. Drgy navštívili v úterý 2. října 2018 studenti naší školy.

Veletrh navštívili také studenti oboru Technické lyceum, zde konrétně část třídy 3. G se zaměřením "Strojírenství".

 

Mimochodem – jak si již každý určitě všiml, letošní rok se nese ve znamení oslav kulatých „osmičkových výročí“ naši republiky. Nejinak tomu bylo na tomto veletrhu, který nejenže připomínal významné milníky v naší novodobé stoleté technické historii, ale také slavil své vlastní 60. narozeniny. Začněme však popořadě:

Každý, kdo má alespoň minimální potuchu o geografii České republiky ví, že centrem města Brna protéká řeka Svratka. V určité části hlavního města Moravy kopíruje její levý břeh ulice Poříčí. Sportovním fanouškům, zejména těm hokejovým, je známa tím, že zde leží DRFG Aréna – stadion, kde se odehrávají zápasy týmu Kometa Brno. Ti, kteří jsou zainteresováni do železniční dopravy, znají však tuto ulici díky něčemu úplně jinému. Uprostřed frekventované čtyřproudové silnice tudy totiž prochází unikátní železniční vlečka, která nás dovede až do místní části Pisárky. Tam je zakončena na nádvoří areálu brněnského výstaviště.

Právě po zmíěnné vlečce dorazil ne letošní MSV jeden z exponátů zařazený do historické sekce 100ries, připomínající významné technické produkty našeho stoletého průmyslu. Na fotografii můžete vidět první elektrickou lokomotivu pro střídavou trakci vyrobenou v Československu, a to "Laminátku" S489.0001 z roku 1966 (výkon 3080 kW, max. rychlost 110 km/h). Dodnes plně provozuschopnou.

 

Že si toto místo skutečně zaslouží pojmenování areál, dokládá skutečnost, že je rozloženo na ploše přibližně 65 hektarů (jen pro srovnání – naše škola by se i s hřištěm vešla do těchto rozměrů přibližně dvaatřicetkrát). Nejedná se však pouze o otevřené betonové prostranství - je zde k nalezení celkem 18 výstavní pavilonů a řada doprovodných staveb. Tento komplex, který se začal budovat za přispění nejvýznamnějších architektů v roce 1927, je sám o sobě důkazem českého technického umu. A právě zde konaný Mezinárodní strojírenský veletrh, fungující již od roku 1958, navíc dokazuje, že stále máme světu na poli techniky co říci. Jeho atmosféra je neskutečná – obrovské množství vystavovatelů prezentuje ty nejmodernější materiály, stroje, výrobní postupy. Doslova na cokoliv si vzpomenete – od paletového vozíku, který se pohybuje po skladišti zcela sám a uskladňuje zboží s přesností milimetrů, přes víceosé svářecí roboty, kteří svá ramena dokážou nasměrovat opravdu pod jakýmkoliv úhlem, až po 3D tiskárnu, které místo plastového drátu dokáže pro tisk použít rozžhavený kov.

Uznejte, že pohled z druhého patra výstavní haly zkrátka mluví za vše.

 

Úrovni popsaných technických zázraků odpovídá také složení návštěvníků veletrhu – potkáte se tady totiž povětšinou lidmi ve značkových oblecích, u kterých je vám naprosto zřejmé, že odsud neodejdou s prázdnou. Tím, prosím, ani omylem nemám na mysli, že se vrátí s reklamní propiskou a dvěma letáčky. Většinou se jedná o ujednání zakázky, anebo nákup nového vybavení v řádech milionů. To však samozřejmě neznamená, že by byl veletrh určen pouze pro ně. Samozřejmě je volně přístupný široké veřejnosti a je jen na Vás, jak zde naložíte s časem.

Záverečný snímek z historické haly nemůže patřit ničemu jinému, než brněnské legendě. Traktoru značky ZETOR!

 

Dominik Řihák, 3. G