Skauti

01.10.2018 08:27

Co děláte ve svém volném čase?

Ahoj, Davide, ty máš zajímavou a pestrou náplň volného času, mohl bys nám něco říci o své činnosti ve Skautu?

Jmenuji se David Holík a většinu svého života jsem členem světové organizace Skaut. Ke skautingu mě přivedli rodiče, kteří mě do něj přihlásili (6. skautské středisko ve Zlíně). Měl jsem zde pár kamarádů, které jsem už znal, ale hromadu nových poznal.

Prošel jsem si dlouhým vývojem, počínaje působením u mladších skautů, jinak řečeno ve Vlčatech. Pak jsem jako člen dorůstal a pokračoval dál do skautů starších v oddíle Antares. Zde jsem se zdokonaloval a dospíval. Úderem patnáctého roku života  jsem přestoupil do Rovers & Rangers (roverského kmene). Zde už jsme se jak kluci, tak holky připravovali na budoucí dráhu, a to na vedení své vlastní družiny nebo oddílu.

Bylo rozhodnuto. Jako mladý a nezkušený rádce jsem dostal s mým dobrým kamarádem na starost vedení družiny patnácti kluků ve věku od jedenácti do patnácti let. A to u oddílu Antares. Zpočátku to šlo velmi těžko, nezvyk, málo zkušeností, to vše byl boj. Ale po roce vedení jsem se adaptoval a něčemu přiučil.

Další rok, kvůli velkému počtu dětí, došlo k rozdělení našeho oddílu Antares na dva. A já nastoupil, opět s mým parťákem, jako vedoucí družiny. Tentokrát v novém oddíle jménem Ontario. Opět pro kluky ve věku jedenácti až patnácti let. Byl jsem namotivovaný do nového oddílu, do nového začátku, práce od nuly. A opravdu bylo to úspěšný rok, oddíl nám šlape, už jsme rozjeli spoustu oddílových aktivit, věcí, odvedli hromadu dobré práce. No co víc si přát. Nyní máme už druhý rok fungování našeho nového oddílu.

Co jinak ještě říct? Jsem stále rádcem družinky, teď třetím rokem. A práce s dětmi mě naplňuje a dává smysl, zároveň je to však i velká zodpovědnost… Rozhodně to není pro každého.

A co mi skaut dal? Než bych vše vyjmenoval, asi bychom tu byli hodně dlouho. Ale aspoň něco málo.

Hromadu přátel a nezapomenutelných zážitků (a že jich bylo). Posunul mě v mnoha věcech, dal mi směr, rozhled do života, zodpovědnost, hromadu dovedností, zkušenosti, možnosti. Dal mi toho opravdu mnoho. Vychoval ze mě všestranně rozvinutého člověka, a to je to, co se snažíme předat i dětem dál, vychovávat je. Nebudu přehánět, když řeknu, že díky skautu jsem jiný člověk, než kdybych skautem nebyl…