Rubikova kostka

18.11.2017 21:07

Rubikova kostka je mechanický hlavolam, ve své původní podobě tvořený krychlí složenou z dílčích barevných krychliček, jehož úkolem je rotacemi přeuspořádat jednotlivé dílčí části tak, aby každá strana celého tělesa byla obarvena jen jednou barvou. V atypických variantách se jedná o hranoly, které nejsou krychlemi, jehlanymnohostěny a další tělesa.

Kostka formátu 3×3×3 se stala hitem na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy byla vyráběna v milionových sériích a stala se nejprodávanějším produktem na Zemi. Vynalezl ji maďarský sochař a architekt Ernő Rubik 19. května 1974.

Wikipedie

 

V 1. B je nadšenec, pro kterého se kostka stala téměř posedlostí. 

 

1)      V kolikati letech ses poprvé pokusil složit kostku?

V mých 11 letech, když jsem ještě Rubikovu kostku neuměl složit, jsem byl u kamaráda a on ji měl položenou na stole. Začali jsme se bavit o tom, jak je nemožné ji složit. Koukali jsme se na různá videa o tom, jak ji lidi skládají na čas. Řekl jsem si, že bych tu kostku taky chtěl umět složit. Můj kamarád mi ji bez problémů půjčil. Od té doby  jsem doma dumal nad tím, jak ji vlastně složit. Koukl jsem na pár videí, tipů a triků. Poprvé, kdy se mi podařila složit, jsem jásal jak malé děcko, co dostalo lízátko. Od té doby už pět a půl roku skládám Rubikovu kostku na čas.

 

2)      Jak často trénuješ?

Kostku nosím vždy po ruce, buď ji mám v batohu nebo v kapse, a když je volná chvíle, tak ji vytáhnu a skládám si. Když jsem doma, tak klidně i hodinu trénuju skládání na čas. Většinou můj čas je kolem minuty, spíše pod minutu. Můj rekord je kolem 42 vteřin, což se světovému rekordu 4,73 vůbec nemůže rovnat. Ale stále se snažím vylepšovat svůj rekord a vylepšovat svoje metody skládání.

 

3)      Existuje jenom jeden typ tohoto hlavolamu ? Nebo jsou různé variace?

Nejzákladnější jsou kostky typu 3x3x3. Existují však i menší či větší velikosti. Nejmenší kostka, se kterou se dá skládat na soutěžích je 2x2x2 a největší je až 13x13x13. Nemusí to být ale vždycky jenom kostka. Existuje i dvanáctistěn pod jménem Megaminx, nebo pyramida pod jménem Pyraminx.

 

4)      Když se něco trénuje na čas, musí se také určitě soutěžit. Ty už ses nějaké soutěže zúčastnil?

V České republice moc soutěží na takové profesionální úrovni není. Soutěže jsou spíše v zahraničí. Většina je jich v USA, Austrálii, Velké Británii nebo třeba v Německu. Žádné soutěže jsem se zatím nezúčastnil, ale pokud se bude někde poblíž pořádat, rozhodně se zajedu podívat, možná si  i zasoutěžit.

5)      Kdo je tvojí inspirací?

Mojí největší inspirací je člověk, který překonal světový rekord mnohokrát. Felix Zemdegs je australský „speedcuber“ který jezdí na každou soutěž, na kterou může. Nahrává i videa na internet, kde vysvětluje svoje metody, dává rady, jak skládat rychleji, jakou kostku si koupit,  popřípadě jak je správně vyčistit a promazat. Drží rekord v hodně kategoriích.

Fotky ve třídě: Arkleus

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pojem speedcubing označuje systém soutěžení ve skládání Rubikovy kostky a příbuzných hlavolamů. Jak název napovídá, jde především o soutěže v co nejrychlejším složení, ve druhé řadě potom o složení v co nejmenším počtu tahů, nicméně populární je též zápolení ve skládání poslepu, kde se závodí i ve složení co největšího počtu kostek, a zřídka se na soutěžích objevuje také skládání jen jednou rukou či nohama. 

Popularitu  hlavolamu dokazuje mimo jiné i tento artefakt v Chicagu

Foto: Wikipedie