Parkour

02.03.2016 04:46


PARKOUR

What is Parkour ?

It's an adrenaline sport or discipline which has the task to get from point A to point B the quickest or the simplest way.

 

General information

Parkour was founded in France in early 20th century and its  founder is David Bell.

Parkour is not about doing flips. The person who does this sport is a traceur.

 

What do I like about parkour?

Firstly , I like parkour because it's about dispelling your fear.

Furthermore,  I like it because you can have one obstacle to overcome by various tricks and their modifications depending on how you're feeling at that time.

And last because you can escape or save someone from danger. 


Tomáš Žůrek 3.K
 
 
  Na fotce je náš student Tomáš Žůrek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Parkour versus parkur:

Parkur je jezdecká disciplína.


CO JE PARKOUR?

Parkour (někdy též Le Parkour a také jako zkratka PK) neboli l'art du déplacement (umění pohybu/umění přemístění) je disciplína francouzského původu, jejímž základem je schopnost dostat se z bodu A do bodu B (a také umět se dostat zpět) bezpečně, plynule a účinně (efektivně) za použití vlastního těla. Pomáhá v překonávání libovolných překážek v okolním prostředí - od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi - a může být provozován jak ve městě, tak na venkově. Muž provozující parkour je traceur, žena pak traceuse (někdy je možno se setkat s počeštěným výrazem traceurka).

Definován Francouzem Davidem Bellem, parkour se zaměřuje na trénink účinných pohybů a rozvoj těla a mysli, aby se člověk ve všech situacích (a především kritických) uměl pohybovat klidně a sebejistě .

Parkour je fyzická aktivita, které lze jen těžko přiřadit kategorii. Není to extrémní sport, ale spíše umění nebo disciplína, která se podobá sebeobraně v bojových uměních.Při střetu s protivníkem může člověk mluvit, bojovat, nebo utíkat. Bojová umění připravují na útok, parkour je formou tréninku pro útěk.

Je známo, že parkour ovlivňuje i traceurův proces myšlení. Traceuři a traceurky zaznamenávají změnu v myšlení, které jim pomáhá v běžném životě, ať už jde o překážky fyzické či psychické. Motto:  Být silným, abych byl užitečným .


Autor: Alexandre Ferreira - https://www.flickr.com/photos/amf/146161759/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1048083


Autor: Marco Gomes from Brazil - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1460910

Převzato: https://cs.wikipedia.org/wiki/Parkour