Opuštěná zvířata

02.03.2015 21:12


Opuštěná zvířata po celém světě

Text: Kristýna Černíková, 3.B

V úvodu bych chtěla všechny čtenáře seznámit s tím, co mě vedlo psát zrovna o tomto tématu. Myslím, že tato problematika trápí nemálo milovníků zvířat.   Problematika  opuštěných zvířat, která přišla o své páníčky nebo žádné ani neměla. Či  ještě v horším případě byla svými páničky, které tak milovala, zrazena a opuštěna. Mých důvodů je hned několik.

Jedním z důvodů je především to, že zvířata miluju a beru je na stejné úrovni jako lidi. Jsou to věrná,milující,upřímná,nepovrchní stvoření plná radosti, která nikdy nezradí, zůstanou věrná svému pánovi a zároveň příteli, ba i celé rodině až do své smrti. A ke všemu milují bez ohledu na to, jak jejich pán vypadá. Důležité pro ně je, jak se k nim chová a jaký je. Co je však na zamyšlenou, je to, jaký postoj mají naopak lidé k nim.

Několikrát v životě jsem se setkala s případy, kdy si rodina pořídila nového pejska, například kvůli dětem jako dárek k Vánocům či narozeninám. Vše kolem toho samozřejmě probíhalo skvěle, rodina nový přírůstek do rodiny vybrala, pořídila a ze začátku bylo vše v pořádku. Rodinný mazlíček byl šťastný, že získal domov, rodinu a lásku. Potom však přišly problémy, děti se o zvíře nechtěly starat, přišla nabídka nového zaměstnání s menším množství času, rodina se musela přestěhovat do menšího domu či bytu a vše rázem bylo vzhůru nohama. Pes či kočka samozřejmě nic netušili a dál věrní a šťastní v rodině dělali radost, ale přišel den, kdy se rodina rozhodla, že nejlepším řešením bude se domácího mazlíčka zbavit. Ze dne, kdy oddaný,věrný,milující  a šťastný pes,kočka či  jiné zvíře mělo rodinu,pocit bezpečí a lásky se stal den jiný. Zůstane samo, opuštěné, vystresované, beznadějné v útulku, v horším případě vyhozeno na ulici...a o tom,že jsou i případy,kdy zvíře raději utratí (zabijí), se radši ani nezminuji,je mi z toho nanic...

Sama mám v bytě 1+1 dvě kočky a jednoho kocourka, kterých jsem se ujala, aby měli domov,lásku a netoulali se
po ulicích. V rodinném domě, kde jsem žila dříve s ostatními sourozenci, jsme měli a stále máme devět pejsků( čistokrevné,křížence i papírové), taky dvě kočky a kocoura,ovce i slepice... Není snadné se o všechna  zvířata starat a živit je, ale s láskou k nim všechno jde. Pocit vděčnosti, který vám dají za to, že se o ně staráte, je nade vše a mnohdy stačí  i ke zmenšení problémů spojených s jejich chovem.

Tímto článkem bych chtěla přivést lidi k zamyšlení nad tím, jak opuštěným zvířatům bez rodin,domova a mnohdy i potravy je...řekla bych,že to nemá daleko k opuštěnému dítěti, které se stane sirotkem nebo je rodiči dáno do dětského domova. Zároveň chci i napomoci tomu, aby se tato problematika nějakým způsobem více řešila a zajímalo se o ni větší množství lidí.

Při touze pořídit si domácího mazlíčka je důležité důkladně zvážit všechny okolnosti, rodinnou situaci i možnost, že se životní okolnosti změní a nechat si zvíře nebude snadné. Na co nesmíme také zapomínat, je  pamatovat na všechna zvířata v útulcích či  ulicích...i na ty je potřeba myslet a nějak jim pomoci, pokud je to v rámci lidských možností a schopností. Nikdo si nezaslouží trpět a být sám, bez lásky a domova, natož nevinná zvířata, která se jen snaží chránit, milovat a být milována.

 

Mohou vypadat takhle :

Nebo takto:

Fotky na webu vybrala Kristýna Černíková