Ohlédnutí

25.06.2018 11:44

 

Ohlédnutí za oslavami 80 let SPŠ Zlín

"Haló, je tady někdo?" "Ale ano, slyším, jsou tady všichni - celá průmyslovka!"

Přesně takto začínaly oslavy 80 let Střední průmyslové školy Zlín, které se konaly 25. listopadu 2013 ve zlínském Velkém kině. Výše zmíněný dialog proběhl mezi hlavními moderátory této akce, Mgr. Ivonou Stuchlíkovou a Mgr. Petrem Fajgarem. A dovolím si navázat jejich další replikou: "80 let je dlouhá doba." Nelze jinak než souhlasit, bylo by škoda zapomenout - tím spíše, když mezi nynějšími žáky již nejsou žádní "pamětníci" této akce. Pojďme si tedy krátce zavzpomínat na to, jak se vzpomínalo před 5 lety:

Na pódiu se moderátorská dvojice střídala s nejrůznějšími umělci z řad studenstva: Bylo možno obdivovat dívky ze 4. C (dnes již zaniklého oboru Ekonomické lyceum) s tanečním vystoupením charlestonu, došlo ale i na kytarové sólo Filipa Vítů, tehdejšího studenta. Ten dnes mimochodem jezdí po České republice se svou vlastní kapelou. Na programu byla dále řada "krátkých filmů", které představovaly dění ve škole - vodácké kurzy, zájezdy do Belgie nebo také tehdejší lyžařské zájezdy do italské Santa Catariny (teprve nedávno se změnila jejich cílová destinace na rakouský Schladming). Ptáte-li se na názor redaktora, v tom případě musím říci, že mě nejvíce upoutalo video připravené studenty 3. C a 3. G. Těm se podařilo zachytit tehdejší běžný školní den. Možnost prozkoumat a porovnat školu před pěti lety a dnes, kdy řada věcí zůstala beze změny nebo je naopak diametrálně odlišná, mě naplňovala jistou dávkou sentimentu. Co se například změnilo k nepoznání, je prostranství před školou - v roce 2013 byla totiž v plném proudu stavba Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, kterou dnes každý z nás při cestě do školy vnímá zcela samozřejmě.

 

Moderátorská dvojice Mgr. Stuchlíková - Mgr. Fajgar.

 

Do programu ale samozřejmě průběžně přispívali i ostatní pedagogové. Ti představili dva zlaté hřeby, chtělo by se říci, večera (nicméně pozor, akce probíhala dopoledne). Prvním z nich bylo slavnostní představení a pokřtění Almanachu

1933 - 2013 vydaného k těmto "narozeninám". Jednalo se o publikaci formátu A5, která na 150 stranách popisovala slavné absolventy, historii, ale i současnost školy. Jeho hlavní část však tvořil přehled všech vyučujících a studentů, kteří na školu docházeli od jejího založení. Křtu se ujali ti nejpovolanější - zástupci ředitele Ing. Libor Mráz, Ing. Věra Plšková, Ing. Jana Pilíková a samozřejmě také pan ředitel - Ing. Radomír Nedbal. Obřad probíhal tradičně - za zvuku rychlých špuntů, šlo ovšem o školní akci. Proto byly "bublinky" nahrazeny dětským jahodovým šampusem.

Druhým významným aktem bylo vyhlášení výsledků ankety o nejoblíbenějšího učitele. Ta probíhala pomocí SMS zpráv v první polovině představení. Vítězem zlatého Ámose, jak byla soutěž pracovně pojmenována, se stal Mgr. Petr Fajgar. Záhy byl vysvětlen i onen "krycí název" - jako dar byla výherci předána dvousetkorunová bankovka obřích rozměrů. Abych vyvrátil možné konspirace, s dovolením uvedu část dialogu, která se odehrála na pódiu po vyhlášení: "Jak se cítíte?" "Velmi překvapen! Opravdu to nebylo domluvené, nicméně je to velmi příjemné!

Mgr. Fajgar se svým zlatým Ámosem. Snad ironií osudu ještě těsně před vyhlášením žertoval s Mgr. Stuchlíkovou: "Teď jsem si uvědomil, že pokud to vyhraje jeden z nás, bude to vypadat, že jsme tu soutěž cinkli. A pokud ne, budeme litovat, že jsme to neudělali." Ti, jenž mají tu čest mít hodiny s p. Fajgarem, však dobře ví, že nikdy neprohrává. ;-)

 

Na samotný závěr akce přišla doslova třešnička na dortu - světová premiéra (a zároveň i derniéra) skupiny Collegium Machinamentum. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Ale s jejich členy se setkáváte téměř každý den! Hvězdné uskupení Ing. Karel Zlámalík (elektrická kytara), Vladimír Drga (klávesy), Jiří Zahradnický (akustická kytara + zpěv) a Mgr. Marián Končák (bicí) zahrálo skladbu Jasná zpráva kapely Olympic.

Text:Dominik Řihák

Fotky: Archiv školy