Objev roku

14.01.2015 14:05

Základní údaje: 

jméno a příjmení: Lukáš Zindler 

věk: 15 let 

rodiště: Vizovice 

povolání: student 

koníček: hra na housle, kytaru a další zájmy 

hudební skupina: primáš v cimbálové muzice Valášek Zlín  


Náš rozhovor:


Jak dlouho hraješ na housle?

Lukáš: Na housle hraju už desátým rokem.

 Co tě k hraní přivedlo?

 Lukáš: K hraní mě přivedli rodiče, kteří také hrají na hudební nástroje. Taťka na housle a mamka na klavír.

 Absolvoval jsi již vystoupení v jiných městech či cizích zemích?

 Lukáš : S cimbálovkou máme stále nějaká vystoupení. Vystupujeme aspoň jedenkrát za měsíc. Někdy to je i dvakrát do týdne, obzvlášť v době Vánoc nebo Velikonoc. Jezdíme jak do okolí Zlína, tak po celé republice. Byli jsme i na festivalu v Plzni. Před dvěma lety jsme se dostali až do celostátního kola dětských cimbálových  muzik v Jihlavě, kde jsme získali jedno z pěti ocenění poroty.  Také vystupuji sólově s klavírem, ale to jenom párkrát do roka, když zrovna necvičím žádný koncert.

 Co v současnosti nacvičuješ?

 Lukáš: Zrovna jsem dokončil skladbu od Vittoria Montiho - Czardas a chystám se na Hungarian Dances (Uherské tance) od Johannese Brahmse.

 Chtěl by ses v budoucnu věnovat houslím více? Nebo je bereš pouze jako koníček či  prostředek k odreagování?

 Lukáš: Houslím bych se chtěl určitě věnovat dál a víc, ale pořád si je nechám jako koníček. Chtěl bych se vypracovat a hrát v cimbálových skupinách dospělých a možná si v budoucnu založit i nějakou svoji cimbálovku...

 Kolik času trávíš trénováním?

 Lukáš: Na housle cvičím minimálně každý druhý den hodinu a půl. Měl bych cvičit i více, jenže kvůli škole a dalším koníčkům už více nestíhám.

 Co jiného kromě hraní na housle děláš rád ve volném čase?

 Lukáš: Ve svém volném čase rád jezdím na kole nebo longboardu. Přes zimu lyžuji. Také se věnuji historickému šermu, dřevárnám a larpu. Chodím do skauta a už dva roky hraju na kytaru.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se, že nám zase někdy zahraješ.

Foto: Lukáš Zindler - archiv

Ptala se: Kristýna Černíková, 3.B


Vittorio Monti (6. ledna 1868, Neapol - 20. června 1922) byl italský skladatel, houslista a dirigent. V Neapoli studoval hru na housle a skladbu na Conservatorio di San Pietro Majella.Kolem roku 1900 se stal dirigentem orchestru Lamoureux v Paříži, kde napsal několik baletů a operet, např. Noëlde Pierrot.

Montiho zdaleka nejvýznamnější prací je jeho slavný Čardáš, psaný roku 1904, který hraje skoro každý cikánský orchestr.

 Zdroj:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Vittorio_Monti


Johannes Brahms (7. května 1833, Hamburg - 3. dubna 1897, Vídeň) byl německý hudební skladatel, klavírista a dirigent z období romantismu.

 Stal se věhlasným skladatelem a byl považován za nástupce Beethovena.

Brahms byl člověk velkorysý a laskavý. Když u mladého umělce objevil talent, nezištně mu pomáhal.To se týká především Antonína Dvořáka, jemuž pomohl v začátcích: Brahms zasedal v císařském výboru, který uděloval státní stipendia, a zasloužil se o udělení finanční podpory Dvořákovi. Později pak jeho díla doporučil tehdy slavnému hudebnímu nakladateli Simrockovi.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Johannes_BrahmsO souboru Valášek se dále můžete dočíst na stránkách:

https://mujweb.cz/valasek.zlin/

Larp (z anglického Live Action Role Play) je forma hraní rolí, ve kterém živí lidé fyzicky svými činy představují
činy svých postav. Účastníci interagují mezi sebou navzájem a s okolním prostředím, přičemž usilují o splnění cílů ve fiktivním světě reprezentovaném světem skutečným. Pro larp je typické, že nemá žádné publikum a jeho smyslem je hlavně zábava a zážitek účastníků.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Larp

Dřevárny jsou hry v přírodě, při kterých hráči oblečení do fantasy či historických kostýmů bojují mezi sebou dřevěnými replikami zbraní. Vznikly jako alternativa pro stolní hry na hrdiny (v Česku např. Dračí doupě nebo anglické AD&D), při
které hráči místo slovního popisu své akce předvádějí ve skutečnosti. Do stejné skupiny patří i larpy, které jsou ovšem více než na boj zaměřeny na prožití příběhu, mezilidskou interakci a pocit ponoření se do herního světa.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Larp