Náš student v Japonsku

04.05.2016 12:21

Naše generace má jeden velký chtíč, a tím je cestování. Ovšem kdo má dnes v našich letech možnost podívat se někam daleko do exotických krajin nebo se dokonce na vlastní kůži zúčastnit výměnného pobytu v Japonsku? Jeden náš student ze třídy 2. K Ladislav Miklík takovou možnost měl. Položila jsem mu pár otázek, tak se pojďme podívat, co odpověděl.


1) Jak ses dostal do Japonska?

* Bylo to v rámci výměnného pobytu programu AFS, což je vlastně dobrovolnická organizace, která zařizuje tyto programy, ať už je to pojištění, letenky, výběr školy, rodiny atd.


2) Jak dlouho jsi tam byl a kde přesně?

* Celý pobyt trval 11 měsíců. Bydlel jsem v prefektuře Yamanashi asi 40 kilometrů na západ od centra Tokia. Ono to může znít fajn, žít takhle blízko víru velkoměsta, ale pravdou je, že s životním stylem Japonců se tam člověk dostane všehovšudy 3x . Pro ně je práce a škola na prvním místě a nějaký osobní život tam prakticky neexistuje.


3) Největší zážitek, na který nezapomeneš?


* Pro mě největším zážitkem byl určitě školní výlet na Okinawu, nejjižnější ostrov Japonska. Dva dny byly naučné o válce na Okinawě a třetí den jsme jeli na ostrov Le, kde jsme dostali výborný oběd, možnost zapůjčení kola a volný program dle vlastního uvážení.


4) Byla to pro tebe dobrá zkušenost? Jestli ano, proč.


* Zkušenost to byla výborná. Naučil jsem se spoustu nových věcí, nový jazyk, jsem samostatnější, našel jsem nové kamarády... Nemám co vytknout, všem to mohu pouze doporučit.

 

Po zodpovězení jednotlivých otázek jsem ráda, jaké máme školství. Dozvěděla jsem se totiž, že japonští studenti musí chodit do školy i v sobotu. Musí dodržovat přísný režim, do kterého se zahrnuje povinná školní uniforma a lavice pro jednotlivce. Zkrátka studujme a vzdělávejme se, dokud to jde, hlavně si této možnosti važme, mohli jsme dopadnout jako naši vzdálení kolegové z Japonska... Děkuji za poskytnutí informací a doufám, že to někoho z Vás inspirovalo k podniknutí podobné cesty za poznáním. 


Zuzana Šebelová 3. H


Obrázky: www.google.cz