Minireportáž

26.12.2015 20:58

City of Adana 


 Pod rozbořenými domy sedí dědové, kteří pijí čaj a pufají tabák, kolem cupkají děti, některé bosy, ženy v burkách, zvířecí žaludky na háku, smrad benzínu a kebabu, za rohem koupíte useknutou hlavu krávy a hned vedle starou televizi či kradený mobil. Z mešit hulákají Aláhovy ódy.


City of Urfa  


 "Kámo, to auto tady nenechávej, hoď ho někde, kde ho nikdo neuvidí, nebo ti nezůstane".

Děti na ulicích, přilepí se na vás pět, jedno vás chytne za loket a drží, dokud jim nedáte peníze, jen tak nezmizí. "Hády, hády kárdeš, saol, saol." - odbývá děti Mustafa, mezitím co mi jedno trhá z lokte. Mizíme za rohem do tradiční místnosti, podávají chod za chodem při tradiční turecké hudbě. Kytary saz, darbuka, rámové bubny a mikrotonální zpěv. Urfa kebab, bakláva a ženy v šátcích. Uprostřed všeho se necháváme strhnout a tančíme s davem na zvláštní rytmy. Bubeník chodí davem a vybírá peníze, na podlaze kolem tančících Turků klečí kuchař a rukama válí směs masa- kofte.Tradice velí- dokud kuchaři do masa neukápne pot, není hotovo. Zpěvák vykročí a z hřbetu dlaně ochutná. Chutná mu. Hudba zintenzivní.


          

Text a fotky ze svých cest posílá: Martin Dlabaja


A co říká google?

Adana je páté největší turecké město. Má 1,5 milionu obyvatel a nachází se na jihu Anatolského poloostrova. Patří k rychle se rozvíjejícím městům. Má jednu linku metra a mnoho hotelů.


Dnešní moderní Adana se nachází na břehu řeky Seyhan, na planině Cilici. Byla založena na karavanové stezce ze starověké Sýrie, nedaleko města Tarsus. Výstavba většího města však probíhala až do dob Římské říše, v roce 63 př. n. l. Adana byla v té době velmi důležitá jako zastávka římských vojáků, kteří cestovali z Říma na východ a na jih. V 8. století se města zmocnil Bagdádský chalíf Harun al-Rašíd, později spadala pod vládu Osmanské říše a mezi lety 1832 a 1840 také pod egyptskou vládu. Na začátku 20. století zde a v celé Adanské provincii došlo k často zmiňovanému masakru Arménů, jichž bylo povražděno až 30 000.

Şanlıurfa neboli Edessa je město v Turecku, do osmdesátých let 20. století nazývané Urfa (čestný přívlastek şanlı - slavná udělen za odpor proti evropským koloniálním mocnostem za kemalistické revoluce). Město má okolo půl milionu obyvatel a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Má tisíciletou historii sahající až asyrských dob.

Şanlıurfa skyline.jpg

"Şanlıurfa skyline" od Damien Halleux Radermecker - Flickr: Şanlıurfa. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%9Eanl%C4%B1urfa_skyline.jpg#/media/File:%C5%9Eanl%C4%B1urfa_skyline.jpg

V roce 638 padla Edessa do rukou muslimů, kteří ji drželi až do konce 11. století, kdy kraj ovládli křižáci. Ti město učinili centrem tzv. edesského hrabství, ale již roku 1144 své panství ztratili ve prospěch seldžuckých Turků.

V následujících staletích se muslimští vládci často měnili a teprve s příchodem osmanských Turků roku 1637 zavládla dlouhodobá stabilita. Tehdy již byla Edessa, známá svými trhy s bavlnou, kůžemi a drahocennostmi, opět nazývána svým starým jménem Urfa. Po pádu Osmanské říše v důsledku první světové války vystupoval Mustafa Kemal Atatürk proti snahám evropských mocností odtrhnout město od tureckého státu a nakonec byl v této věci úspěšný - Urfa se stala součástí nově založené Turecké republiky.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Adana