Majáles. Co to je?

03.03.2016 09:18

Víte o tom, že Studentská rada UTB ve Zlíně  organizuje Majáles?

Ale co to vlastně je?

Majáles (v překladu z latiny "májové, květnové") jsou studentské oslavy příchodu máje, oslava krás studentského života.

Tradice je doložena už od dob rozmachu univerzit v 15. století, a již tehdy se ustálil zvyk tolerovat studentskou recesi, a to i provokativní. Některými autory je původ slavnosti v českých zemích kladen až do prostředí středoškoláků v 18. století. V den školního volna před filipojakubskou nocí (30. dubna) se žáci vydávali pod školními prapory a se svým učitelem do jarní přírody, kde zpěvem oslavovali radost.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Maj%C3%A1les

 

Jaké si Studentská rada UTB klade cíle:

  • vytvořit Eko-friendly festival,
  • do Zlína opět dostat špičkové hudebníky
  • nabídnout návštěvníkům program na 2 pódiích
  • ukázat, že majáles není jen o hudbě, ale i o bohatém doprovodném programu

 

Kdy se to všechno chystá:

2. května 2016 v parku naproti Baťově vile.

 Ve Zlíně stále zdarma.

 

Pamětníci, dědečci a babičky, kteří studovali na Karlově univerzitě,  možná zavzpomínají na průvody v Praze v šedesátých letech. V roce 1964 tam byl v době své návštěvy  Československé socialistické republiky zvolen králem Majáles  Alen Ginsberg, americký spisovatel, představitel beatnické generace. Je možné, že se tam nechoval úplně vzorně, toho tehdejší úřady ihned využily a obvinily ho mimo jiné z výtržnictví a opilství a vyhostily ho ze země.

Oko starého češtináře zaslzí při vzpomínce na scény z Filosofské historie z knížky Aloise Jiráska. V Litomyšli prožívají své lásky v době  majáles studenti Vavřena a Frybort. Jirásek vyšel  ze skutečných historických událostí roku 1848. Popisuje mimo jiné přípravu zakázané akce,její průběh a následky. Studenti si svá práva nechtěli nechat vzít, vždycky to byl živel progresívní a veselý.

Zkrátka, je to tradice. Co na to říkáte?

 

Časopis Baťák - MEDIÁLNÍ PARTNER AKCE

 

STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY:

20. 4. 2016

Majáles UTB 2016 se koná v pondělí 2. května v parku naproti Baťovy vily
a organizuje jej
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci se Studentskou unií UTB.  

Jako jeden z mála je tento Majáles stále zdarma a pořadatelé dávají do příprav maximum, takže tato oslava krás studentského života bude určitě stát za to. "Snažili jsme se myslet na všechno, kromě hlavního
a doprovodného programu bude v areálu například ukázka graffiti nebo slackline (provazochodectví) a samozřejmě různé stánky s jídlem a pitím,"
řekla manažerka letošního Majálesu Anastasija Žur.

Majáles UTB 2016 zahájí jeho doprovodná aktivita PechaKucha Night Zlín, která se uskuteční v areálu budovy 64 ve Svitu od 13 hodin. Zajímavou přednášku zde budou mít například Jiří Sedlák z festivalu Colours of Ostrava nebo módní návrhářka Alex Monhart.

Ve 14 hodin pak z náměstí Míru vyrazí tradiční majálesový průvod, kde studenty doprovodí například tanečníci z Dance Studia Starlight a žongléři.

Program na hudební stage začne v 15 hodin, kdy vystoupí skupiny Hi Martin, Stop the Time, Come and Play a zahraniční kapely Seven Seas (Maďarsko)
a This Amity (Rakousko). Večer pak bude patřit Skyline, kteří právě oznámili vydání nového alba Jungle, a koncertu multikulturní skupiny United Flavour.  

V areálu bude také druhé pódium nazvané Poetry stage. Tam se představí například řečníci ze Slam poetry nebo Petr Váša se svým fyzickým básnictvím. Kromě toho zde budou po celé odpoledne probíhat zábavné soutěžní disciplíny spojené s volbou krále Majálesu. Na vítěze čekají lákavé ceny, například studijní pobyt nebo dárky od Univerzity Tomáše Bati.

Zajímavostí a novinkou je letos Design shop, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout a zakoupit originální zboží od čtyř místních značek nebo z tvorby studentů Ateliéru designu UTB. Naleznete zde například ručně šité sukně, streetwear, náušnice, motýlky a mnoho dalšího.

Zábava bude pokračovat až do ranních hodin na afterparty, která se bude konat ve dvou klubech - v Bamboo a Bloku 12.  Na Bamboo vystoupí tři živé kapely ze Zlínska a v Bloku 12 se sejdou příznivci elektronické hudby.

"Já sama se moc těším na Design shop a koncert United Flavour, tak doufám, že si to všichni užijí," doplnila Anastasija Žur.

 

 

Na Majálesu UTB 2016 to rozjede United Flavour

Majáles UTB 2016 letos nabídne šest jedinečných hudebních vystoupení a bohatý doprovodný program. Akce se koná v pondělí 2. května v parku naproti Baťovy vily a organizuje ji Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci se Studentskou unií UTB.

Úderem třetí hodiny odstartuje program na hlavní stage, kde se jako první představí Hi Martin, Stop the Time - pětičlenná skupina mladých kluků z Kopřivnice, kteří hrají směsici žánrů jako je funky, pop rock, bigbeat založenou na klasickém rocku. Po nich dostanou prostor opavští Come and Play, kteří dovezou svůj poslední singl Heaven z roku 2014, na němž se podílel známý producent Dušan Neuwerth.

Podvečer bude patřit dvěma zahraničním skupinám Seven Seas a This Amity. Nejprve vystoupí Seven Seas z Maďarska. Tato parta se dala dohromady teprve v roce 2015, aby spolu mohla tvořit hudbu. Po nich to rozjedou rakouští rockeři This Amity. Těm letos v dubnu vyšla nová deska s názvem Silhouettes.

Ve 20 hodin za své vezmou jedni z headlinerů letošního Majálesu, skupina Skyline. Jejich styl se dá popsat jako electro-pop-punk, který rozhodně nenechá posluchače nečinně stát. Klidné nebude ani vystoupení hlavní hvězdy Majálesu - multikulturní skupiny United Flavour. V jejich hudbě se nachází kulturní vlivy Španělska, Afriky a střední Evropy a jde o energický mix s prvky latiny, reggae, dancehallu, R&B , soulu a hiphopu. Minulý rok oslavili své 10 výročí. Zpěvačka Carmen má navíc energie i charisma na rozdávání, takže vystoupení bude rozhodně stát za to.

Alternativou k hudební produkci bude Poetry stage, kde se uskuteční soutěže spojené s volbou krále Majálesu, ale také zajímavý program. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Improligy O.L.I.V.Y Olomouc, několik řečníků ze sdružení Slam poetry nebo na fyzické básnictví Petra Váši. V areálu bude i mnoho stánků s jídlem a nápoji. Nesmí se opomenout ani Design shop, kde nabídnou své zboží 4 oděvní začínající značky. Celý Design shop okoření smíšený stánek tvorby studentů Ateliéru designu UTB, kteří zde budou vystavovat jejich originální zboží. Celý program Majálesu UTB 2016 začne už ve 13 hodin doprovodnou aktivitou PechaKucha Night Zlín, jež se uskuteční v areálu budovy 64. ve Svitu. Ve 14 hodin pak z náměstí Míru vyrazí tradiční majálesový průvod a od 15 hodin už bude program probíhat v areálu Majálesu, tedy v parku naproti Baťově vile.

 

 

 

13. 4. 2016

Doprovodný program Majálesu UTB 2016

Majáles UTB 2016 se koná v pondělí 2. května v parku naproti Baťovy vily. Opět jej organizuje Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci se Studentskou unií UTB. Kromě jedinečného hudebního programu nabídne tento jarní den také bohatý doprovodný program.  

Areál Majálesu UTB 2016 se otevře ve 14 hodin a program zde vypukne v 15 hodin. Program se odehraje jak na hudební stage, tak na menší Poetry stage zaměřené především na poezii a divadlo. Její hlavní hvězdou bude zakladatel skupiny Ty Syčáci Petr Váša se svým fyzickým básnictvím. Jedná se o zcela jedinečný žánr plný improvizace, který se musí zažít. 

První doprovodnou aktivitou bude PechaKucha Night Zlín, která začne ve 13 hodin v areálu budovy 64. ve Svitu. Na už 6. PechaKucha night Zlín si přijdou na své jak milovníci módy, designu tak i lidé prahnoucí po kulturním vyžití a zábavě. Celkem se představí 10 prezentujících, za módní blok se budou prezentovat například Playbag, Alex Monhart, Shesaysno a Zorya. O denní dávku designu, kultury a umění se postará společnost OKOLO, fotograf Tomáš Pospěch, zástupci festivalu Colours of Ostrava, společnost Papelote a další účinkující s velmi zajímavými projekty, jako Ostře sledovaná prsa, Kolo pro tvojí holku nebo zápisníky Notebook.

Design shop začíná s otevřením areálu, tedy ve 14 hodin. Představí se zde 4 neotřelé značky a smíšený stánek tvorby studentů Ateliéru designu UTB, kteří zde budou vystavovat jejich originální zboží. Shesaysnø nabízí kvalitní ručně šité sukně pro ženy, které si rády užívají života plnými doušky a nebojí se vyčlenit z davu. NEVER SAME založil nedávno mladý pár a zaměřují se na streetwear a aktuálně na šusťákovinu. Krásné kousky například s motivem cibuláku seženete u projektu Young Spirit, který vznikl už v roce 2009. U Štěstí dam je malý rodinný obchod tvořící límečky, mašle, motýlky a další doplňky nejrůznějších druhů, barev a velikostí. Svůj stánek na Design shopu bude mít i Ateliér designu oděvu. 

Nedílnou součástí Majálesu je také průvod. Ten zlínský začne ve 14 hodin na náměstí Míru. Soutěže spojené s králem Majálesu se budou konat v průběhu celého dne. 

Studentská unie UTB je nestátní nezisková organizace, která vznikla v roce 2005. Všichni členové se dobrovolně a bez nároku na finanční odměnu zasluhují o zkvalitňování a zpříjemňování studentského života ve Zlíně. V jejich režii se tak uskutečňuje řada akcí oficiálního (Rozsvícení Vánočního stromečku, Reprezentační ples UTB, Mezinárodní den studentstva) i méně oficiálního rázu (Vítání prváků, Majáles UTB, Antiples a mnoho dalších).

V pondělí 2. května se uskuteční zlínský Majáles UTB 2016, který opět organizuje Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci se Studentskou unií UTB. Letos si tato oslava krás studentského života klade za cíl nabídnout nejen rozmanitý hudební program, ale zaměřuje se i na mnoho doprovodných aktivit. 

Majáles UTB 2016 se bude konat v parku naproti Baťovy vily, kde budou letos připravená dvě pódia. Na hudební stage se představí šest tuzemských i zahraničních kapel. Poetry stage bude tvořit alternativu v podobě divadelních vystoupení, básníků a řečníků. Proběhnou zde také oblíbené soutěže spojené s volbou krále Majálesu. 

Zábava bude pokračovat až do ranních hodin na afterparty, která se bude konat ve dvou klubech - Bamboo a Blok 12.  

Mezi novinky letošního roku patří Design Shop, kde si návštěvníci akce budou moct prohlédnout a na místě zakoupit autorské oblečení začínajících značek oblečení a doplňků. 

Mimo jiné proběhne v rámci doprovodného programu PechaKucha Night Zlín. Jedná se o netradiční koncept přednášek ve formátu 20 slidů na 20 vteřin. Každý řečník má tak přiděleno přesně 6 minut a 40 vteřin, v rámci kterých se profesionálové svého oboru dělí s návštěvníky akce o zkušenosti, představují svou tvorbu a vzniká tak jedinečná inspirativní atmosféra. 

Logo letošního Majálesu UTB s sebou nese zajímavý příběh. Má jej totiž na svědomí světově uznávaný kaligraf a typograf Brody Neuenschwander, jehož umění dokazuje například to, že napsal předmanželskou smlouvu pro prince Charlese a princeznu Dianu. Autorem celé vizuální podoby akce je student Ateliéru grafického design UTB Václav Kudělka ve spolupráci se studentkou Marketingových komunikací UTB Michaelou Jelenovou. 

Studentská unie UTB je nestátní nezisková organizace, která vznikla v roce 2005. Všichni členové se dobrovolně a bez nároku na finanční odměnu zasluhují o zkvalitňování a zpříjemňování studentského života ve Zlíně. V jejich režii se tak uskutečňuje řada akcí oficiálního (Rozsvícení Vánočního stromečku, Reprezentační ples UTB, Mezinárodní den studentstva) i méně oficiálního rázu (Vítání prváků, Majáles UTB, Antiples a mnoho dalších).

 

Studentská unie - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

https://www.facebook.com/SUnaNETU/photos/a.865410630165030.1073741866.207774105928689/865411250164968/?type=3&theater