Literární čtení

15.12.2015 19:48

Stalo se již tradicí, že na naši školu přicházejí představit své knihy dva spisovatelé, pan Michal Viewegh a pan Martin Reiner. Jsou to dlouholetí spolupracovníci, Martin Reiner je nakladatelem Michala Viewegha.  Po dlouhé době vyjeli společně  na Moravské turné. 27.listopadu 2015 podepisovali knihy ve Zlíně Malenovicích a ve Starém Městě. Měli jsme štěstí, že se zastavili také na naší škole.

 Celé setkání zprostředkoval pan Končák a školní televize nemohla u této akce chybět. Byli jsme moc rádi, že jsme mohli pana Viewegha po tříleté přestávce znovu pozdravit. Vypadal báječně a plnovous mu slušel, což ocenila především dámská část publika. Působil vážněji než posledně, ale stále byl vstřícný, ochotný a milý k posluchačům.  

Michal Viewegh

https://www.viewegh.cz/

Narodil se 31. března 1962

 V roce 1980 maturoval na gymnáziu v Benešově, poté (po nedokončeném studiu ekonomie na VŠE) vystudoval češtinu a pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (studium dokončil roku 1988).

Již od začátku studia v roce 1983 publikoval povídky v Mladé frontě. Po dokončení vysoké školy se krátce věnoval vystudovanému oboru - učil na základní škole v Praze 5 - Zbraslavi, ale už v roce 1993 učitelské povolání opustil. Stal se na dva roky redaktorem v nakladatelství Český spisovatel, pak definitivně spisovatelem z povolání.

Kromě románů je i autorem literárních parodií (Nápady laskavého čtenáře, 1993). Je také držitelem prestižní Ceny Jiřího Ortena z roku 1993.

Je prvním českým spisovatelem, který si vyzkoušel psaní románu spolu se čtenáři internetu - viz Blogový román Srdce domova, který je zároveň otevřenou školou tvůrčího psaní, vznikající mezi srpnem a prosincem roku 2009.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_Viewegh


A ještě připneme mikrofon...

A naše televize už může natáčet

22. října 2015 vyšel nový román Michala Viewegha BIOMANŽEL

Biomanžel je volným pokračováním Vieweghova bestselleru Biomanželka, kterého se prodalo více než sto tisíc výtisků a dočkal se úspěšného divadelního zpracování. Známému spisovateli Mojmírovi praskne v cíli pražského maratonu aorta, a někdejší sebevědomý světák se tak na několik příštích let změní v komicky neurotického pacienta. Takovou proměnu unese jen málokterá žena, zvláště když se její choť ve slabé chvíli přizná k nevěře. Ani manželka Hedvika není výjimkou. V životě ji navíc čeká ještě jeden doslova koperníkovský obrat a překvapivým veletočem prochází i sám Mojmír. Vypravěčkou tohoto autobiograficky laděného příběhu je podobně jako v Biomanželce dula, jejíž sžíravost je i nadále nemilosrdná, ale zdá se, že také ozdravná...

https://www.palmknihy.cz/elektronicke-knihy/biomanzel.html?a_box=2aj48k8nMartin Reiner

Tento sympatický muž u nás také nebyl poprve.

MARTIN REINER (dříve také PLUHÁČEK), básník, prozaik a nakladatel, se narodil 1. 8. 1964 v Brně, ale část svého dětství prožil v Janovicích nad Úhlavou. Šest let strávil na vojenských školách a osm měsíců ve vězení. Po návratu byl postupně referentem v taneční škole, prodavačem v antikvariátu, doručovatelem tisku, inspicientem v operetě, po listopadu 1989 spoluzakla­datelem a redaktorem politicko-kulturní revue Proglas, stipendistou ČLF, tiskovým mluvčím na MK ČR, šéfredaktorem nakladatelství Lidová demokracie-Petrov. Od podzimu 1992 do podzimu 2005 majitelem nakladatelství Petrov. Poté spisovatel na volné noze.

https://www.martinreiner.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Reiner

Martin Reiner vydal v lednu 1996 sbírku s názvem Decimy.
Od té doby napsal devět dalších knih - a za tu poslední, román Básník o Ivanu Blatném, získal Cenu Josefa Škvoreckého a Knihu roku Magnesia Litera.
Nyní se po dvaceti letech vrátil k básnické formě decim a na poslední chvíli se rozhodl připojit k některým básním i krátké komentáře, v nichž nejde o to vyložit po lopatě, "co chtěl básník říci", ale spíše rozšířit kontext, otisknout do písku pár stop, které by mohly bystrému čtenáři pomoci do cíle.

https://www.druhemesto.cz/kniha/nove-decimy
Zatímco knihy Michala Viewegha patří u nás léta k nejprodávanějším, komerčně nejúspěšnějším, nejčtenějším, jméno druhého muže bylo dlouho trochu ve stínu slávy toho prvního. Z tohoto stínu vystoupil především po vydání knihy Básník, ze které také předčítal.

Anotace

Martin Reiner se poezií a osudem básníka Ivana Blatného  (1919-1990) zabývá usilovně již třicet let. Byl autorem scénáře prvního
televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových  pořadů, stál za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního  písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském  Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho  rodném domě na Obilním trhu. V roce 2000 začal pracovat na románu o básníkově  nevšedním životním příběhu. Blatný zažil v Československu nejprve velkou  literární slávu, po své emigraci do Anglie v březnu 1948 pak naprostý pád a  snahu o vymazání svého jména z českých literárních dějin. Reinerův román je  strhující text, který se zabývá nejen básníkovým životem, ale též literárním  kontextem, dobou a místy, na nichž Ivan Blatný žil. Dozvíme se zde mnoho z  literárního života první republiky, stejně jako zajímavé detaily z přátelství  mezi Blatným, Ortenem, Kainarem, Chalupeckým, Nezvalem a dalšími. Nahlédneme do  protektorátních let a hrůz heydrichiády. Po Blatného emigraci dostaneme možnost  seznámit se s intrikami, jimiž dlouhé roky žil český politický exil, stejně jako  s činností komunistických agentů v zahraničí. A básníka neopustíme ani v  blázincích, v nichž strávil většinu z čtyřiceti let svého života v Anglii. Kniha  je nabitá dosud neznámými informacemi, zároveň je však silně emotivní. Životní
úděl Ivana Blatného je jedním z velkých českých osudů 20. století. Reinerova  kniha o něm vypovídá svrchovaným způsobem.


Autor se stal laureátem  knižní Ceny Josefa Škvoreckého.Kniha získala cenu Magnesia Litera Kniha roku 2014.

Básník Ivan Blatný,

zajímavá osobnost  20. století, o jeho životě se dočtete v knize Martina Reinera. 

https://www.kosmas.cz/knihy/192189/basnik/

Myslím,že už jsem tady četl stejné úryvky, když vidím tuto místnost, úplně se mi to vybavuje, řekl nám Martin Reiner. Protože složení posluchačů se tu stále mění, vůbec to nevadilo. Autorův projev byl živý, bylo vidět, že svou knihou opravdu prožívá . 

O osobnost básníka jsem se zajímal delší dobu. Knihu jsem psal několik let, svého hrdinu jsem dvakrát navštívil v Anglii.

Nemluvilo se ale jen o těchto dvou knihách.

Přítomné hochy třeba zajímalo, jestli takový spisovatel tvoří také pod vlivem alkoholu. Oba se upřímně přiznali, že to zkoušeli, ale že to nefunguje. Něco napíšeš, druhý den si to přečteš a vidíš, že to není ono  nebo že to jsou zmatky. Připustili také, že se pokoušeli krátit si povídáním a alkoholem chvilky při natáčení filmu Nestyda, který vznikl na motivy knížky M. Viewegha. Natáčení je velká nuda, stále se čeká na záběr, někdy to opravdu dlouho trvá a je potřeba si čekání nějak zpestřit. A stalo se, že hlavní hrdina filmu pak nemusel opilost ani moc hrát, vypadal zcela autenticky.

Oběma pánům děkujeme za návštěvu, za trpělivost a vstřícnost.Přejeme hodně dobrých nápadů, štěstí v osobním i pracovním životě. A panu Vieweghovi především přejeme hodně zdraví. Ať se všechny těžké chvíle změní v brilantní historky a staré problémy ať jsou začátkem nových krásných příběhů.

Autoři článku: JV a 4.B