Krajský boj studentské strojařské elity

26.11.2018 21:26

V uplynulých dnech jsme měli tu čest Vám, váženým čtenářům, zprostředkovat nahlédnutí pod pokličku školního kola Strojírenské olympiády. A máme velkou radost, že se s Vámi můžeme podělit o naše postřehy z této soutěže znovu, tentokrát už však z krajského kola, které se konalo v úterý 20. listopadu na naší škole.

Struktura soutěže byla stejná jako v jejím školním kole – test teoretických strojírenských znalostí následovaný praktickou zkouškou dovedností v programu Inventor. Zásadní rozdíl však spočíval v tom, že se těchto kratochvílí neúčastnili pouze studenti naší školy, ale své síly mezi sebou poměřovali společně s žáky ze středních průmyslových škol v Uherském Hradišti, Vsetíně a Uherském Brodě.

Na konci pomyslného dvě a půl hodiny trvajícího boje čekaly na nejúspěšnější soutěžící velmi lukrativní odměny. A sice poukázky do internetového obchodu Alza v celkové hodnotě 18 000 Kč. Ty prvním třem soutěžícím předal osobně pan Ing. Martin Machálka, technický ředitel akciové společnosti TAJMAC-ZPS, která je do soutěže věnovala.

Studentské práce prvních pěti soutěžících byly na velmi vysoké úrovni, ostatní soutěžícím přes veškerou snahu nedokázali plně dokončit modelování současti. Rovněž výsledky v oblasti teoretických znalostí oscilovaly na různých úrovních.

A jak výkony vidí samotný vítěz krajského kola Strojírenské olympiády?

„Myslím, že se mi dařilo výborně, když jsem vyhrál. Zdálo se mi to jednodušší než školní kolo, obzvláště ta součástka, kterou jsme modelovali. Test byl celkem těžký, ale včera jsem si opakoval teorii a víc jsem se připravoval, takže jsem měl vyšší počet bodů. Letos jsem se účastnil poprvé. A co se ceny týče – jsem hodně překvapený. Abych řekl pravdu, netuším ještě, za co poukázky utratím,“  doplnil s úsměvem na tváři Jiří Janečka, student 3. B.

 

Ano, můžeme být hrdí, že první místo obsadil student naší školy. Těžkou konkurencí mu však byl Erik Bartoň ze Střední průmyslové školy strojnické ve Vsetíně, který obsadil 2. příčku na pomyslném stupni vítězů. A jak vylíčil své pocity on?

 „Podle umístění tuším, že se mi dařilo velmi dobře a řekl bych, že to nebylo až zas tak těžké na to, co všechno tam mohlo být za ty dvě hodiny. Zasekl jsem se na chvíli u jedné ze součástek...“

 

Pro úplnost dodejme, že "bronzovou medaili" obdržel rovněž student naší školy, a to Petr Vlk ze 4. A.

A co dodat závěrem? Gratulujeme všem zúčastněným, přeci jen už samotným zapojením do soutěže museli potvrdit určité předpoklady znalostí a dovedností. A rovněž ještě jednou děkujeme akciové společnosti TAJMAC-ZPS, která umožnila píli studentů náležitě ocenit!

 

Autoři článku: Dominik Řihák a Jan Novák, 3.G

Fotografie: Mgr. Petr Fajgar