Jede do Japonska!

05.03.2015 23:48

Představte si, že byste se měli příští týden sbalit, všechno tu nechat, nastoupit do letadla a odletět na rok do Japonska! Co vy na to?  Že závidíte? Že chcete taky? Že by to byly super prázdniny? Že byste to nedali? Že to může udělat jen dobrodruh? A představte si, že jeden takový mezi námi je! Vyzpovídala ho naše redaktorka Kristýna.

Mohl by ses nám představit?

Jmenuji se Ladislav Miklík. Je mi sedmnáct  let. Druhým rokem studuji obor technické lyceum.

Proč jedeš do Japonska?

Abych nabyl nových zkušeností. Myslím, že právě teď je vhodná doba něco udělat se svým životem a někam vycestovat. Dalších příležitostí už moc nebude. A tyto zkušenosti určitě nepříjdou v Česku nazmar. Na Japonsko mě přivedla moje sestřenice před dvěma lety, když dostala na Vánoce učebnici japonštiny. Doma jsem se o to začal trochu zajímat,
zjišťoval jsem si informace  o Japoncích, jejich kultuře a nakonec jsem se tam rozhodl vycestovat.

Kdy a na jak dlouho tam jedeš?

Odlétám 17. 3. 2015 z letiště Václava Havla v Praze na 10 měsíců. Letí se přes Helsinki a bude to můj vůbec první let, tak snad to se mnou nespadne. 

Jakými  jazyky mluvíš?

Tak samozřejmě česky. Anglicky se také domluvím - sem tam sice ulítne nějaká ta chybka, ale posluchač pochopí, co mám na mysli. Dále pak německy, což je v mém případě bída a děs. A druhým rokem se učím japonsky, ale doteď jsem k tomu
přistupoval takovým laxním způsobem, takže umím setinu toho, co bych měl ve skutečnosti umět a až teď, když mi lidově řečeno hoří pod zadkem, se tomu začínám řádně věnovat.

Co tam budeš dělat?

Především se učit japonsky a poznávat tamní kulturu. Kromě toho budu dělat ty samé věci, co bych dělal tady - chodit do školy, ven, nakupovat, uklízet, vařit (snad jim neshoří kuchyně) atd. Ve škole budu mít předměty, které spíš spadají do výuky žáka gymnázia, ale to mi může být stejně jedno, jelikož veškerá výuka bude probíhat v japonštině, takže ze začátku budu rozumět každé desáté slovo.

Kde budeš bydlet?

Budu bydlet u hostitelské rodiny asi 35km na západ od Tokia. Už teď jsem s nimi v kontaktu a musím říct, že jsou naprosto skvělí. Hostitelský táta se jmenuje Kenji - pracuje jako inženýr v lékařském průmyslu. Máma je Yasue - ta pracuje pro Tokijskou banku a mají dvojčata Kazunari a Wakana (Psáno v prvním pádě. Kluk a holka pokud to z jmen nebylo zřejmé).

Jak to plánuješ udělat se školou? (pokud jedeš na delší dobu)

Jednoduše na rok přeruším studium. Ve škole už je vše zařízené - nyní už nejsem žákem SPŠ Zlín. Dostalo se mi velice vřelého a vstřícného přístupu a rychlého vyřízení formalit ať už ze strany učitelů, pana ředitele Nedbala nebo paní Fialové ze studijního odělení. Po návratu budu pokračovat ve studiu tam, kde jsem ho přerušil.

Máš ještě nějakou informaci navíc?

Celý tento pobyt je zprostředkován prostřednictvím dobrovolníků společností AFS. Jejich úkolem bylo mi zajistit letenky a najít
hostitelskou rodinu a školu. Mým úkolem bylo obstarat si vízum, takže jsem to měl vcelku bezstarostné. Rodiče mi hradí většinu pobytu, zbytek si platím z letních brigád. AFS nabízí více programů - Trimestrální, Semestrální, Roční, Stipendijní programy a potom letní a jazykové na léto. Podmínkou bylo, že mi nesmí být 18 a více, ale jsou programy i pro plnoleté a dokonce i pro rodiče. Pokud byste nechtěli vycestovat vy sami, tak můžete naopak hostit studenta ze zahraničí a poznávat cizí kulturu z pohodlí domova nebo se můžete stát dobrovolníkem a pořádat akce s přijíždějícími studenty.

Děkujeme za rozhovor, přejeme klidný let, hodně štěstí v Japonsku a těšíme se na nové zprávy z této exotické země.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ptala se: Kristýna Černíková

Odpovídal: Ladislav Miklík