Jaké je to na praxi?

22.05.2015 11:08

Paní PaedDr. Ljuba Valentová nám svěřila své postřehy:

I učitel humanitních předmětů někdy zavítá do jiného světa, do světa strojírenských firem. Impulzem bylo pověření vedení školy provést kontrolu žáků na pracovišti v době dvoutýdenní praxe. 

Navštívila jsem dvě strojírenské firmy, které nejsou příliš vzdáleny od naší školy. Ta první se jmenuje Frézovací nástroje,a.s., druhá GeniCzech-M.spol. s r.o.


ZPS-FRÉZOVACÍ NÁSTROJE a.s.


Největší výrobce fréz v České republice

Tato firma je výrobcem fréz a poskytovatelem služeb tepelného zpracování kovů s dlouholetou tradicí, která sahá až do 30. let 20. století. V současné době zaměstnává přes 120 pracovníků.  Společnost se člení na Divizi Správa, Divizi Obchod a Marketing a 2 výrobní divize.

DIVIZE FRÉZY DIVIZE TEPELNÉHO ZPRACOVÁNÍ

Divize Frézy vyrábí a dodává široký sortiment standardních a speciálních fréz (válcové čelní frézy, drážkovací frézy, tvarové frézy, kopírovací frézy, nástrčné frézy, kotoučové frézy, podtáčené tvarové frézy nebo úhlové tvarové frézy z rychlořezných ocelí HSS, válcové čelní frézy, tvarové frézy, kopírovací frézy a technické frézy ze slinutých karbidů - tvrdokovů) a dalších nástrojů pro obrábění (vrtáky z rychlořezných ocelí HSS, vrtáky z tvrdokovů), které můžete nakoupit i přes e-shop na tomto webu.

Divize Tepelného zpracování poskytuje služby tepelného zpracování (vakuové kalení, iontovou nitridaci, zmrazování kovů či žíhání a další služby).

https://www.zps-fn.cz/  

PaedDr. Valentová:

V této firmě jsem se setkala se studentem třídy 3.B Vítem Mlýnkem, který se momentálně zabýval zpracováním evidence materiálových listů na počítači. Jeho úkolem je nyní kompletace, kontrola a digitalizace materiálů. Věnuje se také různým pracem ve výrobě.

Paní Ing.Eva Čmolíková mě přátelsky přijala. Seznámila mě s prostředím a zavedla  na pracoviště našeho studenta.Řekla, že zadané úkoly plní velmi svědomitě a že si ho dokáže představit jako budoucího zaměstnance firmy. Vít je na pracovišti spokojený a určitě si odnese hodně zkušeností z praxe. 

Geniczech - M spol. s r.o.

 strojírenská výroba a montáž obráběcích strojů

Výroba strojních dílů obráběním

  • Výroba velmi přesných součástí pro průmyslové využití, zejména pro strojní díly k obráběcím strojům, textilním strojům a strojům pro balicí techniku.
  •   Zakázková výroba ve velmi malých sériích podle dodané technické dokumentace, zejména výroba prototypového zařízení, přípravků a speciálního zařízení pro různé strojírenské využití.
  •   Obrábění kubických součástí ve 4-5 osách s vyvrtáváním hlubokých otvorů.
  • Výroba deskových součástí (max. rozměr 2800x1600 mm) s využitím vertikálního a horizontální vřetene.
  •   Výroba dílců včetně všech povrchových úprav.

Svařované komponenty

  • Výroba svařovaných dílů a celků, určených především pro zvedací a transportní techniku.
  •   Výroba svařovaných trámů, určených jako nosné konstrukce pro strojní celky.
  •   Svařování konstrukčních ocelí, nerez ocelí i lehkých slitin.

Montáže

  • Montáž prototypového zařízení pro textilní stroje, včetně realizace sériové výroby.
  •     Montáž obráběcích a brousících strojů.


https://www.geniczech.cz/

PaedDr. Valentová:

Ve firmě GeniCzech  pracuje mimo jiné Vítův spolužák Lukáš Satina. Zastihla jsem ho v dílně, kde právě prováděl pískování součástí. 

Pan Robert Havlík, ředitel společnosti, mi vše o firmě ochotně vysvětlil.

Byla jsem ráda, že jsem se mohla detailněji seznámit s oborem, který studují moji žáci. Pan Havlík v našem rozhovoru zdůraznil důležitost cizích jazyků pro praxi technických pracovníků, což mě velmi potěšilo.

Fotky: webové stránky firem

Odborná konzultace: Ing.Renáta Nesvadbová