Jak se dělá televize

04.12.2015 17:20

Skupinka nadšenců pod vedením pana Končáka začala vloni natáčet a stříhat krátké spoty pro školní televizi. Všechno vzali vážně a s opravdovým zájmem a rozhodli se v tomto oboru také vzdělávat a školit. Zde je jejich reportáž.

Jak se dělá televize aneb Výlet redakce TV Baťák do Příbrami


Ve čtvrtek 15. 9. 2015 se naše redakce vydala do Příbrami na akci zvanou "Jak se dělá televize s Českou televizí".

 Náš odjezd byl stanoven na 14:25 a do Příbrami jsme dojeli asi ve 20 hodin. Na gymnázium v Příbrami, kde se celá akce konala, už na nás všichni čekali. Dostali jsme jmenovky a ukázali nám třídu, která po dobu tří dnů patřila jen nám.

Celý projekt začínal v pátek v 9 hodin rovnou dvěma přednáškami, a to s meteoroložkou Taťánou Míkovou a s výkonným producentem Jaroslavem Kučerou, který je spojen například s filmy Tmavomodrý svět, Jan Hus, Andělé všedního dne a Fotograf. Dále se podílel na koprodukci filmů Alois Nebel, Lidice nebo Protektor.

 V 11 hodin se konala přednáška s Markem Wollnerem, tváří české investigativní žurnalistiky. Působil jako dramaturg pořadu Reportéři ČT, v současné době je šéfredaktorem reportážní publicistiky České televize. Poté ředitel programu Milan Fridrich srovnával českou televizní tvorbu se zahraniční a vzpomínal na svá léta v Bruselu. Ve 14 hodin začalo slavnostní zahájení, kde se všech čtrnáct školních televizí představilo i se svou tvorbou. Následoval Václav Moravec, kterého nazvali třešničkou na dortu. Zodpověděl veškeré dotazy od publika na různá témata. Dokonce i o svém "vztahu" ke sportu. Václav Moravec je televizní redaktor a moderátor. Nejvíce se proslavil moderováním diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce, který Česká televize vysílá od roku 2004.

 V sobotu se od 9 hodin představil Petr Kopecký, který jako reportér procestoval většinu zemí Evropy, části Asie i Afriky. V současné době je dramaturgem dětských zpráv na kanále ČT :D, a zároveň i Tomáš Drahoňovský, reportér Událostí a moderátor Studia ČT 24. Poté sportovní novinář Robert Záruba, který komentuje různé druhy sportů, nejvíce se však proslavil komentováním hokejových utkání českého reprezentačního týmu. Například to byla hláška "Rachna kachna, toto letělo".

 Celou akci ukončil svou přednáškou Jakub Železný, moderátor Českého rozhlasu. Moderoval Dobré ráno, Události i Týden v regionech. Všichni sklidili ohromný úspěch a my se pomalu vydali na cestu domů. Z Příbrami nám vlak odjížděl v 15 hodin a cesta nám trvala 6 hodin. Celý projekt byl velice zajímavý a my jsme rádi, že jsme se ho mohli zúčastnit a setkat se s těmito lidmi.

Monika Škrabanová, 3. K

Fotky jsme převzali z netu. 

A kdo to všechno způsobil a studenty do Příbrami doprovodil?


Naši reportéři v akci: