Jachting

09.06.2017 03:16

Léto je tu. Chce se vám k vodě? Ještě to nejde, protože musíte do školy?

Tak si alespoň přečtěte rozhovor s mužem, který má k vodě opravdu blízko. Ve škole působí nenápadně. Přitáhne vás však jeho úsměv.

Benjamín Přikryl

Jakým sportem se zabýváš?

Věnuji se okruhovému jachtingu.

 

Můžeš nám to blíže vysvětlit ?

 

Na vysvětlení je to trochu těžší, pro tuhle odpověď by byl lepší delší rozhovor.

 

Jak dlouho trénuješ a jak ses k tomu dostal?

 

Tomuto sportu se věnuji už skoro 11 let a trénuji přes zimu hlavně kondičně(třikrát až pětkrát týdně) a od března do prosince jsme na vodě, takže většinou trénujeme před závody. Když jsem byl menší, trénoval jsem na kroměřížském štěrkovišti a občas v Otrokovicích, ale momentálně už doma moc na lodi netrénuju.

 

Chybíš ve škole často? A co na to vyučující?

 

Ano ve škole chybím opravdu často. Vyučující nemají problém ale vyžadují ode mne výsledky i ve škole.

 

Jaké jsou tvé cíle?

 

Mým největším cílem je samozřejmě olympiáda, ale nechci, abych toho dosáhl na úkor rodiny.

 

Podporují tě rodiče?

 

 Rodiče mě podporují jako nikdo jiný, a to jak finančně tak psychicky. Jsou mi obrovskou podporou.

 

Na jaký svůj závod jsi pyšný? Co se ti povedlo?

 

 Obecně jsem spokojený se sezónou 2016 protože jsem se konečně prosadil v evropské konkurenci a v celkovém hodnocení evropského poháru jsem se umístil na  2.místě.

 

Cestuješ hodně? Potřebuješ cizí jazyky?

 

Ano, cestuji opravdu hodně, to je na jachtingu asi to nejlepší. Poznáte díky němu spoustu míst. A ano, angličtinu používám opravdu hodně, protože ať už se jdete přihlásit k závodu a nebo si chcete jen popovídat s někým, jak se dneska na vodě dařilo, tak potřebujete angličtinu. 

 

Jak často závodíš a jak vypadá takový závod?

 

 To je taky na rozhovor, ale velmi rád ho poskytnu. :-)

 

Budeme se těšit. Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů!

 

 

Jachting je sport provozovaný na plachetních lodích hnaných silou větru. 

 

Plavba na plachetní lodi je pravěký vynález, po tisíciletí používaný jako způsob vodní dopravy. Předpokládá se, že soutěžení plachetních lodi začalo v Nizozemí někdy v 17. století,

 

Rozdělením lodí do jednotlivých kategorií a přesným určením tvaru a velikosti malých závodních člunů s jedním stěžněm vznikl druh vodního plachetního sportu, kterému se dnes v Česku říká okruhový jachting. Provozuje se vesměs na chráněných vodách s jedno- až tříčlennou posádkou.

 

Závodění na plachetnicích je běžné ve všech zemích světa, kde se nacházejí vhodné vodní plochy s dobrými větrnými podmínkami. Většina závodů probíhá mezi loďmi jednoho typu. Okruhový jachting, který se mnohde provádí na jezerech a řekách je i sportem letních olympijských her. Některé malé loďky mají jedinou trojúhelníkovou plachtu, ale většina má dvě a obvykle nese i třetí (spinakr). Kategorie malých plachetnic obsahuje jak nejpomalejší typy pro výcvik začínajících posádek, tak i rychlé lodě jakou je např. australský 18 stop dlouhý člun dosahující rychlosti až 40 km za hodinu i v relativně slabém větru

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jachting