Instruktor lyžování a jízdy na snowboardu

20.02.2015 23:23

Brigáda v Alpách jako parádní příležitost

Text, koláže a fotografie: Adam Hofman, 4.G

 Letošní Vánoce jsem strávil v rakouských Alpách, kde jsem měl možnost učit v jedné zdejší lyžařské škole. Jedná se o jedno z nejluxusnějších středisek v Alpách Soelden, který leží na konci oetztálského údolí v Tyrolsku. Středisko má 35 nejmodernějších lanovek a nekonečné kilometry nejrůznějších sjezdovek. Lyžařská škola, ve které jsem měl možnost čtrnáct dní pomáhat s výukovou lyžování, zaměstnává přes zimu mnoho lyžařských instruktorů z několika zemí. Poznal jsem práci profesionálních instruktorů, kteří po celou lyžařskou sezónu, trvající od prosince až do dubna, každodenně předávají své zkušenosti a rady svým klientům. Zájem o lyžování je v Rakousku obrovský a na rozdíl od naší země se zde kromě dětí  učí i dospělí.

První dny jsem učil ukrajinskou rodinu, která částečně pochází z Čech, a tak jsem měl práci usnadněnou o jazykovou bariéru. Malá holčička se jmenovala Maruška, měla čtyři a půl roku a já jí postupně ukazoval abecedu lyžování a učil ji pomocí her. Další dny ale už byly náročnější, protože se přihlásili zahraniční zákazníci - dva mladí snowboarďáci z Německa. A mi tak kromě lyžařské výuky zároveň nastala obtížnější jazyková zkouška. Ale byla to pro mě perfektní příležitost  vyzkoušet si, jak se s tím dokážu vypořádat. Pochvala šéfa školy byla známkou, že jsem v této zkoušce obstál, i když rezervy tam byly určitě veliké. Velmi rád na to vzpomínám a doufám, že se tam budu moci brzy vrátit.

Každý víkend na Trojáku

V součastné době  se snažím  uvolnit si víkendy, abych mohl trávit čas na zdejším kopci Trojáku. Tento rok to ale není vůbec jednoduché, protože jsem v maturitním ročníku a navíc mi právě proběhly přijímačky na VŠ, na které jsem se také hodně připravoval. S některými dětmi lyžuji už třetí sezónu, takže pro ně nejsem pouze neznámý instruktor z lyžařské školy. Taky to beru jako oddych a relax zároveň, protože práci s malými dětmi miluju, baví mě to.

V sobotu obvykle učívám snowboard, v neděli lyže. Rodiče s dětmi rádi obětují ten čas a přijedou si zalyžovat na čerstvý vzduch. Troják je ideální středisko pro lyžařské začátky. Nacházejí se tam dvě tahací lana a jedna poma. Nyní jsou tam ideální sněhové podmínky, tak neváhejte a určitě přijeďte!