Freestyle BMX

19.10.2016 09:10

 Když se řekne BMX, většina z vás si představí šílence na malých kolech,  kteří na nich předvádějí neuvěřitelné věci, a já se vám tento sport, jakožto mou dlouholetou zálibu pokusím přiblížit. Nejprve teda jak tenhle sport vůbec vznikl. Vznikl na konci šedesátých let v Kalifornii, když mladí kluci obdivovali tehdejší motocrossové hvězdy, a chtěli být jako oni, tak začali na motocrossových tratích na kole, které si sami upravovali, a tak vznikl bikros. Pak někoho napadlo na jednom skoku pustit ruky, nohy, otočit řídítka, a tak nějak vznikl freestyle. Jelikož tyto tratě ale nebyly pro malé kola, tak se kluci vydali do ulic, začali skákat ze schodů, zdí, střech a já nevím čeho všeho, a tak vznikla jedna z disciplín - street. Poté se tento sport šířil napříč celou Amerikou, až se stal celosvětovým fenoménem.

 Jak takové kolo vůbec vypadá, a čím se liší od "normálního" horského kola? Vzhled kola se v průběhu let hodně měnil. Má malé 20 palcové kola, jeden pevný převod, nemá světla, odrazky, a většina dnešních riderů nemá ani brzdu. Nenajdete tady odpruženou vidlici či rám, a navíc tady najdete pegy - laicky vysvětleno - trubky našroubované na ose kola. Dřívější kola vážila klidně i 25kg, dnešní kola váží většinou kolem 11kg, málokdy však méně než 11. Taky podle disciplíny se kola trošku liší.

 

 Existuje více disciplín, ty se vám tady pokusím jednoduše popsat:

1) Park - jednoduše, ježdění na rampách, postavených speciálně pro freestyle BMX. Parkové kolo má většinou geometrii uzpůsobenou tak, aby bylo kolo "hravější" a víc "divoké".

2) Street - taky velice jednoduše, ježdění po ulici, skákání ze schodů, zídek a podobně. Streetové kolo je více stabilní oproti parkovému kolu, a je i trochu těžší, vzhledem k použití většinou 4 pegů.

3) Dirt - ježdění na hlíněných skocích.

4) Vert - Velká rampa ve tvaru velkého "U", neboli 2 rádiusy se sklonem 90 stupňů postavení proti sobě.

5) Flatland - Tato disciplína je trošku odlišná od ostatních, geometrie tohoto kola je taková, aby kolo mělo větší tendenci přepadávat na přední  nebo zadní kolo. Jinak se této disciplíně přezdívá balet na kole.

Mezi největší průkopníky tohoto sportu patří bezesporu Mat Hoffman, který vymyslel velké množství triků a drží několik světových rekordů, dále pak Dave Mirra, který je držitelem 20 medailí z X-games. U nás v česku se v tomto sportu nejvíce prosadil Michal Beran, který je známý nejen u nás, ale i ve světě. Natočil i jeden filmík, který se jmenuje True Life, a ten velmi ovlivnil českou BMX komunitu, takže doporučuji se podívat (youtube). Mezi nejlepší dnešní ridery patří Harry Main, Mark Webb, Nick Bruce, Logan Martin, Stevie Churchill, Devon Smilie, Drew Bezanson,Kostya Andreev, a mohl bych jmenovat hodně dlouho, tak jsem napsal jen ty, co mě zrovna napadli a kteří patří mezi mé oblíbené. Takže koho by to zajímalo víc, stačí zadat jedno z těchto jmen do youtubu, a divat se na šílenosti :) Přikládám nějaké své fotky :)  

 Martin Gerža, 1.E