Folklor, víc než jen koníček

13.12.2016 19:45

Mezi hudebníky na naší škole snadno najdete Pavla Mrlinu. Stačí zajít někam, kde se hraje, on tam určitě bude. Vytáhlý, štíhlý blonďák, pohledný kluk, muzikant.

Zeptali jsme se:

Jak ses dostal k muzice a k folklóru? 

Na cimbál hraji od svých jedenácti let. Přivedla mě k tomu má sestra, která potřebovala druhý nástroj na pedagogickou školu. Zeptali se mě, jestli mám o to zájem a já řekl ano. Řekl jsem ano i proto, že celá moje rodina je tvořená folkloristy. Můj děda byl primášem cimbálové muziky v Liptále a a také složil píseň pro naší vesnici, která se zpívá dodnes. Ve třinácti  jsem začal hrát v  cimbálovce a s několika lidma z této cimbálovky hraji dodnes. Hra na cimbál mi připadala velmi těžká, ale časem se to zlepšilo. Většinou ,když řeknu někomu, že hraju na cimbál, ani neví ,co to je. Je velmi vtipné jim potom vysvětlovat, o co jde. Jsem rád, že na něj hraji, protože díky němu jsem poznal nové lidi a také začal hrát na jiné nástroje. Díky němu hraji také na baskytaru a učím se kontrovat na violu.


Cimbál (latinsky cembalo ungarico[1]) je deskový úderný strunný hudební nástroj. Může být opatřen pedálem. Struny jsou zpravidla naladěné chromaticky v tónovém rozsahu C-a³. Jde o jistý druh stolní citery, obdoba německého hackbrettu.[1] Hráč hrající na cimbál se nazývá cimbalista/cimbalistka. Struny rozeznívají cimbalisté převážně úderem paličky. Nejčastěji se používají dvě dřevěné paličky nejrůznějších tvarů. Ocelové struny jsou nataženy v rezonanční skříni lichoběžníkového tvaru. Pro každý jednotlivý tón jsou nataženy 1 až 4 struny. Struny jsou vedeny střídavě přes kobylky. To umožňuje přesnější úder paličkou.

Hráč hrající na cimbál se nazývá cimbalista, jedná-li se o ženu, pak cimbalistka. Cimbalista hraje na cimbál buď úderem paliček, nebo pizzicatem. Cimbalisté a cimbalistky, dříve známí převážně z cimbálových muzik, dnes již mohou studovat hru na cimbál na základních uměleckých školách, konzervatořích (v Brně, Ostravě, Kroměříži), v zahraničí i na vysokých školách (např. na Akademii Ference Liszta v Budapešti). Takto vystudovaní hráči se poté mnohdy věnují sólové hře na cimbál.

Zdroj: Wikipedie.

Tak si přijďte poslechnout cimbálovou muziku ve škole 21. 12. 2016 v jídelně. Vánoční písničky jako každý rok.