Fejeton- Online generace

12.04.2016 21:17

Online generace


Užívat si sílu přítomného okamžiku a žít život off-line. Kolik lidí to dokáže? Vždyť už všichni máme svůj chytrý telefon, který nedáme z ruky - jsme online. Dobře, nějaká ta menšina tam ještě je, ale to z předešlé generace, většinou.

Ta generace dnešní, naše, toho není schopna. I já uznávám, že jsem na svém mobilu závislá. Neustále ho kontroluji, ohrožuju zdraví svého zadku tím, že ho nosím v zadní kapse džínů, moje prsty jsou křivé od toho, jak se ta velká placka nevleze do ruky bez toho, aniž bych si ho podpírala malíčkem, nejhorší část dne nastává, kdy se vybije a naopak nejlepší, když se připojím k Wi-Fi (u té školní je to pak dvojnásobná radost), chůze bez hudby proudící mi do uší skrz sluchátka je naprostá nuda a ztráta času, na svět se dívám očima instagramového maniaka, který ve všem vidí perfektní fotku na tuto sociální síť, bez mobilu a Facebooku bych ani nevěděla, kdy má kdo narozeniny nebo co je za domácí úkol, místo toho, abych za člověkem šla, tak mu napíšu nebo čekám, až napíše on, a to nás klidně může rozdělovat jen jedno patro školy nebo pár ulic.

To je můj případ, ale u některých je to mnohem horší. Do restaurací chodí jen kvůli tomu, že to jídlo vypadá dobře na fotce, po městě chodí jako roboti bez mozku, kteří do sebe narážejí a nevšímají si okolí, knihy jsou už spíš kuriozita, minimálně ty papírové, na koncertech všichni nehybně stojí, aby neměli roztřepané video nebo fotku...

Mohla bych tady vyjmenovat tolik případů, které každý den vídám, a které mě začínají tolik udivovat. Že to lidi opravdu už nevidí, jak hloupě se chováme a o co se obíráme. Vždyť život žijeme jen jeden, tak proč si ho zkracujeme nekonečným prohlížením svítících obrazovek? Protože z toho už nejsme schopní vylézt. Jsme tím natolik ovládáni, že to nedokážeme utnout. 

Já sama začínám tak trochu terapii, takže pokud jste se v předešlých bodech našli a nejste s tím spokojeni, zkuste to taky.  Najít si způsob, jak se toho zbavit a opravdu žít. Vypněte všechny vaše stroje a běžte ven, nebo dělat cokoliv jiného...

...protože život není zas tak dlouhý, abychom si ho zkracovali hodinami čumění do elektroniky. 


Barbora, 1.L