Evropský parlament mládeže

13.12.2016 12:21

 

Celkem čtyři žáci z naší školy byli přihlášeni do Hradce Králové na regionální výběrovou konferenci. Zasedání proběhlo ve dnech 9. až  11. prosince a zúčastnilo se ho 80 žáků středních škol.

Co nám účastníci konference řekli:

Veškerá jednání parlamentu mládeže probíhají v anglíčtině.

Nejprve jsme se zúčastnili zasedání na gymnáziu TGM ve Zlíně. Zde proběhla první konference a my jsme se trošku otrkali.

Pak jsme jeli do Hradce.

Přijeli jsme v sobotu ráno a už na nádraží nás čekal jeden z organizátorů akce, asi dvacetiletý student. Přivítal nás a hned jsme se jeli na hostel ubytovat. Bydleli jsme v garsonkách po dvou, dva pokoje měly společné zázemí. Náš zástupce počkal, než se ubytujeme a společně jsme odjeli na gymnázium J.K. Tyla. Tam nás přivítal český ředitel organizace.

Odpoledne jsme začali teambuildingem. V různých aktivitách jsme byli seřazováni podle názorů, prošli řadou her na psychologické dorozumívání. Například řazení podle barvy očí, bez mluvení, podle velikosti bot a podle data narození.

Nejvíce jsme se připravovali na večerní program. Prezentovali jsme Belgii, tento stát nám byl již dříve přidělen.

Připravili  jsme místní pochoutky, vyprávěli o zvycích, o školství, kultuře a celé společnosti. Měli jsme úspěch. Nám se nejvíce líbily prezentace exotických zemí.

Celý program byl velice náročný. Moc jsme se nevyspali. I v noci jsme  si chystali  podněty k diskuzi, abychom vyzkoušeli náročný rozvrh poslance. Hodně jsme hovořili o problémech životního prostředí.Samotné rozhovory a prezentace našich myšlenek vyžadovaly velkou pohotovost, rychlé reakce , výborné podklady a přehled o situaci, téma muselo být perfektně zvládnuté. 

Byla to pro nás obrovská zkušenost, těšíme se na hodnocení. Krásně jsme si procvičili angličtinu! A příští rok zase znova, abychom zúročili to, co jsme se naučili.

Studenti 2. K

 

CO JE EVROPSKÝ PARLAMENT MLÁDEŽE?

Evropský parlament mládeže v ČR, z. s., je studentská politicky neutrální nezisková organizace spadající pod hlavičku celoevropského projektu European Youth Parliament (EYP), který představuje jednu z největších platforem pro mimoškolní vzdělávání.

„Naším cílem je inspirovat mládež k toleranci a aktivnímu občanství skrze utužení demokratických hodnot, budování mezinárodní spolupráce a zvýšení mezikulturního porozumění.“

Pořádáme zasedání, na kterých se potkávají studenti z celé Evropy. Delegáti (žáci středních škol) jsou na nich rozdělení do tzv. komisí, které částečně napodobují výbory Evropského parlamentu.
Naším cílem je zapojit studenty středních škol do diskuse o evropských i globálních tématech a zároveň rozvíjet jejich tzv. „soft skills“, tedy mimo jiné komunikační schopnosti, organizační schopnosti, schopnosti argumentace, rétoriku, práci v týmu, cizí jazyky a podobně. Dáváme prostor pro seberealizaci a konstruktivní diskusi.
Účastí na zasedáních v roli delegátů nic nekončí. Studenti se mohou dále zapojit do organizování akcí EYP. S tím, jak postupně získávají zkušenosti, se mohou účastnit akcí EYP všude v Evropě v rolích vedoucích komisí, novinářů nebo organizátorů a jednou se třeba stát předsedou Mezinárodního zasedání.
Více o mezinárodní organizaci European Youth Parliament naleznete na webových stránkách www.eyp.org (anglicky).