Energetická olympiáda

21.11.2019 21:29

Ve čtvrtek 14. a pátek 15. listopadu 2019 se v Praze konalo celostátní kolo Energetické olympiády a dva z reprezentantů naší školy se umístili na nádherném třetím místě! Jak taková olympiáda probíhá? Zeptali jsme se přímo nadaných lyceistů: Jana Svobody a Kateřiny Chovancové ze 4. G.

Po příjezdu do Prahy jsme se ubytovali na kolejích Masarykovy univerzity, kde nám organizátoři zajistili nocleh a snídani. Hned poté nás čekala úvodní přednáška na téma energetická gramotnost, při níž jsme se poprvé podívali na fakultu elektrotechniky FEL ČVUT. Přednáškou čtvrteční (nepovinná) část programu skončila a my jsme měli chvíli volného času.

V pátek náš den započal čtyřhodinovým blokem přednášek z oboru energetiky, elektromobility, elektroekonomiky a mnoho dalších. S každým z těchto témat nás seznámil některý z pozvaných odborníků, kteří nás později mentorovali při vytváření našich projektů.
Po přednáškách jsme se přesunuli do technické knihovny, kde jsme po obědě začali vytvářet svou závěrečnou práci.

Vybrali jsme si téma elektromobilita a v naší prezentaci jsme představili návrh projektu na regulaci sítě pomocí elektrolytické výroby vodíku v lokálních výrobnách a jeho následného využití jako paliva pro vodíkové elektromobily. Náš nápad vzbudil u mentorů zájem a obzvláště s pomocí pana Jana Špatného ze společnosti Škoda Auto se nám podařilo zadaný projekt včas dokončit.

Ve čtyři hodiny započala prezentace našich projektů, což byla asi nejnáročnější část z obou dnů. Když jsme přišli na řadu, byli jsme nervózní, jelikož nikdo z nás nikdy nemluvil před posluchárnou plnou studentů, pořadatelů a porotců. I přesto jsme zvládli představit svou myšlenku. Když po sedmé hodině započalo vyhlášování výsledků, vůbec jsme nepřemýšleli, že bychom se mohli umístit na medailových příčkách. Přeci jen do finále jsme se dostali čirou náhodou - jako náhradníci. O to větším překvapením pro nás bylo, když jméno našeho týmu zaznělo při vyhlášení třetího místa. Oba, stále vyvedeni z míry, jsme si převzali finanční odměnu a věcné dárky.

Energetická olympiáda byla zajímavou příležitostí dozvědět se mnoho užitečných informací, potkat známé odborníky a především si vyzkoušet práci pod časovým nátlakem i projev před velkou skupinou lidí.