E-sport

19.11.2021 12:20

Možná je toto téma pro nějakou věkovou kategorii už moc nové, nepodstatné, nebo dokonce je považováno za zbytečné. Jenže opak je pravdou. E-sport čím dál více romlouvá ke všem lidem, kteří ho nezahazují do koše. A co to vlastně je?

E-sport je něco jako sport, jelikož to má už v názvu, jen se zde nevyužívá fyzická síla, ale síla mentální. Jedná se především o počítačové hry, proto má hodně lidí na věc  negativní pohled. Avšak zážitek a napětí jsou podobné jako u jiných sportů a cílí na všechny věkové skuiny.

Zjednodušeně, vybere se hra a najdou se lidé, kteří tuto hru umí hrát velmi dobře. Poté se rozdělí do týmů a začnou zápasit proti sobě, kdy jen jeden tým může zvítězit. A takových zápasů proběhne klidně dvacet, než se najde vítězný tým. Zprvu to může znít jako blbost, ale tenhle online sport má velký potenciál a může dosáhnout i vyššího zájmu než třeba fotbal.

Představme si, že turnaje můžeme zorganizovat skoro ze všech nejrůznějšch diciplin . Turnaj v polštářové bitvě, turnaj o nejvyšší hod sklenicí, která po rozbití bude mít nejméně střepů, možnosti jsou skoro neomezené. Proto ani E-sport nezaváhal ukázat se lidem.

Většinou se vybírají hry s bojovým titulem, což vytváří poněkud nepříjemnýnázor  starších lidí. Takový názor chápeme, jelikož sto lidí sto chutí, a navíc s tím nejsou sžití. Větší zájem se ukazuje spíše u mladších lidí, jelikož na hry mají lepší pohled. Bojové tituly se starším nemusí líbit, protože si mohou myslet, že hry s bojovou tématikou způsobují násilí a nervozitu.

Proč zrovna bojové tituly? Jednoduché, střet s nepřítelem může v okamžiku změnit situaci celého kola a napětí pak vzrůstá, protože týmová taktika nemusí zrovna vyjít podle plánu. Může se zdát, že když každé kolo začíná stejně, tak i celá hra bude probíhat beze změny. Jenže nesmíme zapomenout na podstatu hry, kdy podle vydělaných peněz za vyhraná nebo prohraná kola můžeme koupit jakékoliv vybavení. Měna ve hře nemá nic společného s opravdovými penězi, je to jen odměna za to, jak člověk hrál minulé kolo.

Ale neexistují jen bojové E-sporty, i když jsou podstatně populárnější. Mohou být i karetní nebo úplně náhodné. Podstatou je, aby vznikaly taktiky, napětí a aby se někdo stal výhercem. Účelem E-sportu není, aby lidé zlenivěli, ale to, že velký počet lidí rád hraje počítačové hry, jim umožní si zabojovat mezi sebou. V okolí E-sportu jsou lidé přátelští, a právě kvůli hrám si rozhodně neubližují navzájem. Je to jako většina sportů, kdy ostatní potřepou vítězi rukou. 

Dokonce se zde vyskytují celkem cenné výhry, ale hodně vydělaných peněz, které se můžou pohybovat ve velmi velkých číslech, potom jde na dobročinnou věc. Tím pádem E-sport zde není, aby tvořil zlo, ale šířil pozitivitu a radost mezi lidmi, kde fandíte svému oblíbenému týmu.

Tento článek poukazuje na to, že počítačové hry nemusí být velké zlo. Názor měnit nemusíte, jen se stačí zamyslet, že to světu neškodí, i když opravdový pohyb je rozhodně zdravější.

 

 

Radim Říha, Vít Bobál a Vojtěch Staša