Hrála na Pražském hradě

01.11.2017 08:00

 

Když se budete procházet v neděli na kolonádě v Luhačovicích a  přijdete do  pavilonu Vincentky, možná vyslechnete kousek koncertu. Někdy tam hraje dívčí saxofonový orchestr a obecenstvu se to vždycky moc líbí. Zjistíte, že se jedná o ojedinělé hudební těleso a že v něm hraje i jedna naše studentka, Sandra Zapletalová. Jak se dostane mladá dívka k saxofonu? 

Požádali jsme Sandru, aby nám řekla něco o sobě i o nějakém vystoupení.

 

 

Jmenuji se Sandra Zapletalová a chodím do třídy 1.A. Psal se rok 2010, já jsem chodila do třetí třídy a jednoho dne přišel k nám do školy v Pozlovicích pan Vladimír Schlimbach s nabídkou, jestli by některá z děvčat nechtěla začít hrát na saxofon. Pro mě se naskytla šance hrát na dlouho obdivovaný nástroj, a tak jsem se přihlásila.

Nejprve jsme se učily hrát na flétnu.Jako flétnistky jsme  orchestr doplňovaly. Po roce jsem dostala svůj první saxofon – alt. Po půl roce jsem ale dostala větší saxofon – tenor. A na ten hraju dodnes . Díky orchestru se mi otevřely brány do míst, na které bych se vlastními silami hodně těžko dostávala. Měla jsem možnost vystupovat v Kongresovém centru, v nejluxusnějším hotelu v lázních Jáchymov, na kolonádě v Mariánských Lázních, na kolonádě v Karlových Varech, ve Vídni, V Badenu, v lázeňských městech na Slovensku nebo každoročně na Regiontouru na brněnském výstavišti.

 Největší událost roku nás ale vždy čeká 28. října, kdy hrajeme na recepci Pražského hradu při příležitosti předávání státních vyznamenání. Ráno vyjedeme z Pozlovic tak, abychom byli ve 14:00 na odbavení na Hradě. Poté co nás prohledají,  zavřou nás do takových malých šaten, ze kterých smíme ven pouze během koncertování. Po krátké generálce se začínáme chystat.

 V 19:00 začínají přicházet hosté, kteří nejsou pozváni na předávání a sledují přenos z nedalekého sálu na plátně. Po přenosu zase chvíli hrajeme a pak má pan prezident proslov. Po tom, co řekne poslední větu: ,,Pijte a hodujte!“ se hosté pustí do jídla, které se rozprostírá ve dvou velkých sálech. A takto probíhá afterparty předávání státních vyznamenání z mého pohledu. Recepce končí kolem jedné hodiny ranní, kdy se hosté odebírají do taxíků nebo soukromých limuzín a s veselou náladou a plni zážitků jedou domů.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Děkujeme za článek. Přejeme hodně úspěchů ve škole i ve všech dalších aktivitách.  Těšíme se, že o tobě ještě uslyšíme.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saxofon je jednoplátkový dřevěný dechový nástroj vyráběný převážně z mosazného plechu (profesionální modely také ze stříbra). Používá se především v jazzu (jako sólový nástroj i jako součást jazzových komorních souborů či orchestrů) a v stále větší míře i v klasické hudbě. Původním záměrem však bylo vytvořit nástroj vhodný pro dechové a vojenské orchestry. Do rodiny dřevěných dechových nástrojů patří kvůli své stavbě a způsobu jakým se na něj hraje. Již od počátku byly saxofony konstruovány výhradně z kovu.

Saxofon

https://cs.wikipedia.org/wiki/Saxofon 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z historie souboru:

( vybráno z luhacovice.cz )

 Dívčí saxofonový orchestr z Luhačovic bavil účastníky slavnostní recepce, která se konala po udělování státních vyznamenání prezidentem republiky 28. října na Pražském hradě. Ve Španělském sále a dalších přilehlých místnostech se sešlo společně s prezidentem 3200 čerstvých držitelů vyznamenání, politiků, diplomatů, umělců a dalších osobností. Ti všichni tleskali dívkám z Luhačovic.                                                                                  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dívčí saxofonový orchestr založil Vladimír Schlimbach. Nejdříve ve Vlachovicích, později v roce 1972 v Luhačovicích. Existují dívčí kapely, nebo dámská dechovka, ale dívčí saxofonový orchestr v této podobě, je pouze v Luhačovicích.

Dvanáctileté dívky se nejdříve naučí hrát na zobcovou flétnu, později přecházejí na saxofon. Zkouší jednou týdně. Pravidelně vystupují doma i v zahraničí.

Foto: stránky lázeňského města Luhačovice

Zakladatel souboru kdysi řekl:

"Úspěch není možné udělat naráz, máme v souboru tři generace, nejstarším členkám souboru je 23 let. Mladší se učí, získávají zkušenosti. Za každým potleskem musíte vidět mnoho práce a hodin cvičení. Každá z děvčat je zároveň i sólistkou a musí hrát i doma . Náš soubor například všem hráčkám zapůjčuje nástroje a takový saxofon dneska stojí okolo 20 000,- Kč, jeho generální oprava 7 - 8 000,- Kč. Díky naší jedinečnosti máme štěstí, že je stále o naše vystoupení zájem. Vystoupení dělají zase vystoupení, to nejde vysvětlit přes telefon a většina zájemců o naše programy nás někde viděla nebo slyšela a líbili jsme se. Jelikož hrajeme i v zahraničí, máme i mezinárodní program. Například do Španělského sálu 28. října jsme se dostali díky několika úspěšným předešlým koncertům v těchto prostorách při příležitosti přísahy vojáků Hradní stráže v květnu."

Vladimír Schlimbach - pro luhacovice.cz