Co čtete? Co vás zaujalo?

29.02.2016 08:47

Zeptali jsme se paní Mgr.Kuczmanové.

"Byla jsem se podívat v Praze na výstavu italského malíře Tiziana. Koná se v prostorách Císařské konírny na Pražském hradě. Jedná se  o ojedinělý projekt, ve kterém byly představeny slavné obrazy italského mistra. Kolem výstavy se na internetu rozproudily diskuze o úrovni a způsobu prezentace vystavovaných děl. Pro laika to byla ale příležitost osvěžit si některé pojmy a vrátit se zpět do historie.  Nejvíce mě zaujaly jeho portréty vystupující tajemně ze stínu."

 Staré portréty neznámých krásek s bělostnou pletí a zasněnými pohledy, ve výrazu je touha, očekávání i pokora a odevzdání osudu.

Autor díky svému jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace malířů.

" Před návštěvou výstavy jsem si přečetla knížku Davida Weisse Benátčan. V tomto životopisném románě vzpomíná starý malíř na své začátky v Benátkách, na své lásky, přátele, podmínky a okolnosti vzniku jednotlivých obrazů.


Kniha: Ian G. Kennedy: Tizian

" Téma mě oslovilo. Půjčila jsem si pak ještě knihu Tizian od Iana Kennedyho, abych si jednotlivé obrazy ještě lépe prohlédla a upřesnila si některé historické okolnosti, protože David Weiss ve svém románu pracuje s fikcí a vlastní fantazií. 


Životopisný román Benátčan se mi moc líbil. Určitě bych ho doporučila lidem, kteří mají rádi umění, historii, texty na pomezí uměleckého stylu a dokumentu.  Jestli budete mít čas a příležitost, zajeďte se podívat na výstavu do Prahy."

Tiziano Vecelli [ticiáno večeli], stručně Tizian nebo také Titian

 (narodil se asi mezi lety 1488-1490, zemřel 27. srpna 1576 v Benátkách)

 byl proslulý italský renesanční malíř. Přestože vynikl jako neobyčejný portrétista, maloval také krajiny a náboženská i mytologická témata.

Velkou lásku a obdiv k Tizianovým dílům choval už český král a římský císař Rudolf II., pro něhož byla jeho sbírka uměleckých děl největší chloubou. Po Rudolfově smrti bohužel většina děl opustila české území a zamířila do šlechtických, církevních a osobních sbírek.

V roce 1621 měla Obrazárna Hradu podle soupisu celkem jedenáct originálních Tizianových pláten a čtyři kopie, kterých během šestnáctého až osmnáctého století vznikaly stovky kvůli umělcově neutichající popularitě. Původní velikost sbírky se už nikdy nepodařilo obnovit. Výstava v Císařské konírně Pražského hradu potrvá do 20. března.

Zdroj: https://kultura.zpravy.idnes.cz/vystava-tizian-prazsky-hrad-dgz-/vytvarne-umeni.aspx?c=A151215_123437_vytvarne-umeni_kiz

Víte, že originál jeho obrazu Apollon a Marsyas najdete v zámku v Kroměříži?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   

David Weiss (1909-2002)

was an American novelist and writer best known for his bestselling 1963 biographical novel Naked Came I about the life of sculptor Auguste Rodin. Weiss's novels have been published in America and Europe, and translated into 27 languages.

https://en.wikipedia.org/wiki/David_Weiss_(novelist)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fotky JV a webové stránky.