Autorské čtení

19.12.2016 09:15

Do knihovny přišel muž, který na první pohled nevypadal jako spisovatel, zcela běžný typ, průměrný, normální, usměvavý. V pohodě. Pan Končák ho představil, řekl něco o jeho díle, pan Stančík si přebral  slovo a začal se věnovat jedné ze svých knih. Nejprve řekl, že byla vydána poměrně nedávno, že nad ní strávil hodně času a že do budoucna plánuje nějaké její pokračování. Pak začal předčítat ukázku z knihy.Při předčítání vybíral jednotlivé pasáže podle toho, jak by asi mohly čtenáře zaujmout, takže jsme nedostali celistvý obsah knihy. Spíše to někeré navnadilo, aby si ji sami přečetli.

Líbilo se mi, jak četl, měl moc příjemný přednes. Zaujal mě obsah knížek, které prezentoval. Chvílemi bylo předčítání trochu ulítlé, ale asi to tak má být. V některých pasážích popisoval vraždu do takových detailů, že mi to přišlo až nechutné. Zdá se mi, že lidé se slabší povahou by mohli mít problémy. Například popisoval lidi válející se v krvi, vyhřezlé vnitřnosti, podřezaný krk, chvílemi se vám z toho až může dělat zle, pokud máte trochu představivost.

Zaujalo mě, že píše také knížky pro děti. Podle ukázek. které nám předčítal, bych to vůbec nečekal. 

Autor: mk

Petr Stančík (* 9. června 1968 v Rychnově nad Kněžnou) je český spisovatel; básník, prozaik, esejista, dramatik a textař.

Oba autorovi rodiče jsou učitelé. Petr Stančík maturoval v roce 1985 na gymnáziu v Hradci Králové. Do roku 1989 vystřídal řadu manuálních zaměstnání. V letech 1989–1991 studoval režii na DAMU v Praze, ze školy však odešel. V letech 1992–1995 působil jako televizní režisér, od roku 1995 se živí jako tvůrce a poradce v oboru komerční i nekomerční komunikace.

Dílo:

První veřejně otištěný text autora byla esej Smrt živá, která vyšla roku 1990 v časopisu Iniciály.
Jeho texty byly přeloženy do angličtiny, španělštiny, němčiny, polštiny, bulharštiny, maďarštiny, litevštiny a albánštiny. V roce 2015 byl hostem 16. ročníku Měsíce autorského čtení.

Kromě literatury se věnuje také historii pozdního středověku, zejména zbořené gotické kapli Božího Těla a Krve na Novém Městě pražském a bratrstva Obruče s kladivem.

Pro děti:

Jezevec Chrujda

Próza:

Zdroj:https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Stan%C4%8D%C3%ADk