Absolvent

17.04.2018 14:00

Naše školní stránky vytváříme podle designu firmy Webnode. Při řešení drobných problémů se zjistilo, že v této společnosti pracuje i jeden z našich absolventů, pan Aleš Baťa. Jsme vždycky pyšní na to, že se našim absolventům daří.  Pana Baťu, absolventa se slavným jménem, jsme požádali o rozhovor a o fotografie.

Kdy jste maturoval a na jakém oboru?

Na SPŠ jsem docházel v letech 1994 - 1998 a studoval jsem obor Obchodní akedemie. Historicky prošly bránami SPŠ jen čtyři třídy tohoto oboru, my jsme byli poslední ročník, po nás už tento čistě ekonomický obor skončil a zůstalo jenom technické lyceum, což byli v té době naši největší souputníci.

TEHDY- KELLY FAMILY

Co bylo ve škole nejlepší a co vám vadilo?

Na školu vzpomínám jenom v dobrém. Co mě rozčilovalo, byl fakt, že jsme jedenkrát týdně začínali v 7 hod ráno, což pro mě jako dojíždějícího každý den z Luhačovic znamenalo vstávat v pět hodin ráno. Ty špatné věci  jsem asi vytěsnil z mysli anebo prostě nebyly. Učitelé, kteří nás prováděli nástrahami učebního oboru, byli vstřícní a snažili se nám pomáhat. Alespoň tak si to pamatuju, ale znáte to, je to přece jenom více než dvacet let, tak to mohlo být i jinak. V té době byla budova ještě stará před rekonstrukcí a byl to čas, kdy se teprve začaly objevovat počítače v učebnách a internet byl teprve v plenkách, ale ta vzpomínka, kdy jsem přišel do počítačové učebny a zíral ohromeně na nové PC Olivetti s procesorem 286, ve mně zůstala dodnes. Stejně tak ty chvilky, kdy jsem o přestávkách zaskočil za naším učitelem informatiky panem Lednickým mladším a na jediném (!!!) počítači na škole  připojeném k internetu si tvořil své vůbec první webové stránky. To jsem ještě netušil, že ty nakonec budou trochu asi mým osudem. Moc se mi na škole líbila taky tělocvična, která už za našich dob byla úplně super a 24 hodinovka ve fotbale- to byl pojem v celém Zlíně a sklápěcí basketbalové koše nám záviděli i Pražáci, když k nám přijeli hrát.

Na jakou příhodu vzpomínáte?

Rád vzpomínám na to, jak jsem se snažil spřátelit s rodilým mluvčím angličtiny Charlesem, kterého jsme bohužel neměli v našich hodinách. Bylo to v době, kdy jsem anglicky mluvil opravdu prachbídně a dospěl k názoru, že musím na tom pracovat. Mluvit s rodilým mluvčím tak byla jasná volba. Jenže problém byl můj stud, jak ho správně oslovit a neztrapnit se. Vybavuje se mi, jak jsem ho naháněl po chodbách a dodával si odvahy, až jednou jsem ho oslovil u bufetu. Prohodili jsme pár základních frází a já byl v koncích. Pak jsem začal na sobě pracovat, snažil se rozšířit slovní zásobu a i díky této píli dnes není problém v práci používat angličtinu každý den. Ale příhod bylo samozřejmě spousta, zejména s vtípky, které jsme prováděli našim milým kantorům.

TEHDY-LYŽÁK

Kdo byl váš nejoblíbenější vyučující a proč?

Tento seznam nedokážu zúžit na jedno jméno. Rád vzpomínám zejména na našeho třídního učitele Mgr. Zdeňka Juříčka, který byl strašný pohodář a nic nehrotil a dokázal zaujmout. Myslím, že můžu mluvit za všechny spolužáky, že jsme ho prostě milovali. Já osobně ovšem rád vzpomínám i na ostatní učitele. Veškeré základy účetnictví jsem se dokonale naučil díky paní učitelce Heleně Florjančičové a pak na vysoké škole jsem neměl žádný problém, zatímco všichni z gymnázií měli velké starosti. Stejně tak mi do života hodně dal náš pan učitel tělocviku Mgr. Bohumír Urbánek, který mě neustále peskoval, když jsem nedělal něco v basketu na 100%. To jsem si odnesl do života, když něco dělám, tak naplno.

TEHDY-MATURITA

Zůstal jste v oboru?

Po dokončení střední školy jsem dále pokračoval na UTB ve Zlíně, obor podniková ekonomika, takže ano. Celá moje profesní kariéra se nese v duchu pozic spjatých s firemními financemi a prolíná do IT a firemních ERP systémů. Začínal jsem jako finanční controller ve strojírenské firmě, poté jsem byl finančním ředitelem v oblasti služeb B2B pro CZ a SK a v současné době jsem finančním ředitelem pro společnost Webnode AG působící globálně.

TEĎ- RODINA

Kde pracujete a co vám dala škola pro tento obor? 

Společnost Webnode AG je švýcarská IT společnost s dceřinou společností v Brně a poskytuje webovou platformu pro tvorbu webových stránek, blogů a e-shopů na předem vytvořených šablonách. Uživatelé si tak zvolí šablonu, která se jejich záměru webové prezentace nejlépe hodí a do pěti minut  mohou mít stránky on-line. Pak už je to jen o jejich kreativitě, jak moc budou se stránkami chtít pracovat. Kromě spousty jiných věcí, souvisejících s mojí pozicí, mám na starosti reporting finančních výsledků a jak jsem již zmínil, znalost principů účetnictví se mi dostala na SPŠ a já z ní těžím dodnes.

TEĎ-PRÁCE

Cokoliv dalšího...

Naprostá většina mých dobrých kamarádů studovala ve Zlíně buď SPŠ nebo na Gymnáziu Zlín-Lesní čtvrť. Vztahy s nimi udržuju dodnes, dvacet let po ukončení studia na SPŠ. Mám za to, že díky tomu, že škola měla a podle mě stále má, velmi dobré renomé, hlásili se na ni také zajímaví lidé, což potvrzuje to, že vztahy, které jsme si zde vybudovali, vydržely dlouhá léta.

TEĎ-ZÁBAVA

Děkujeme za rozhovor a za pomoc a přejeme hodně štěstí v pracovní sféře i v soukromém životě.